Kapadokya Vadileri

Volkanik kayaçların yıllar boyunca rüzgar ve yağmur sularıyla aşınarak günümüzde ki şeklini alan Kapadokya’da, seyir zevkine doyamayacağınız harika vadilere rastlayabilirsiniz. Kimi zaman yürüyüşlerle kimi zaman da araçlarla ve balon turu ile gezme imkanına sahip olduğunuz vadiler gerçekten görülmeye değerler.

Güllüdere Vadisi


Peribacası oluşumlarını en iyi izleyebileceğimiz ve bu yüzden en çok rağbet gören parkur Güllüdere Vadisi, dört kilometre uzunluğunda ve sadece yürüyerek kat edilebiliyor. Yürüyüş sırasında birbirinden farklı dönemlere ait pek çok kilise ve manastırı da görebiliyorsunuz. Vadi iki kola ayrılıyor; ilk koldan ilerlerseniz, inzivaya çekilen keşişlerin kaldığı hücreleri görüyorsunuz. İkinci koldan ilerlerseniz, Üç Haçlı Kilise ile Ayvalı Kiliseyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Güllüdere-Vadisi
Güllüdere Vadisi

Kızılçukur Vadisi

Bölgenin merkezindeki Kızılçukur Vadisi’ni özel kılan bitki örtüsü, doğal kaya oluşumları ve vadiye egemen olan renkleri. Nadir bulunan kızıl tüf kaya oluşumlarının çoğunu barındıran vadi, gün batımında büründüğü kızıllıkla ziyaretçilerine büyüleyici bir manzara sunuyor Bu nedenle Kapadokya’nın en önemli turistik merkezlerinden. Ulaşımda çok kolay. Kızılçukur Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi’ne üç kilometre, Ürgüp’e beş kilometre, Ortahisar’a iki kilometre, Çavuşin’e ise bir kilometre uzaklıkta. Vadi, balon turlarında da en çok ziyaret edilen güzergâhlar arasında.

kızılçukur-vadisi
Kızılçukur Vadisi

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Kapadokya bölgesinin belki de en bilinen vadilerinin başında yer almaktadır. Doğal güzelliklerin hepsini içerisinde barındıran vadiden yürüyerek yapacağınız seyahat sırasında içerisinden geçen Melendiz Çayı’nın kenarında mola vererek o sıcak günlerde buz gibi suyun tadını çıkartabilirsiniz. Birçok kilisenin bulunduğu Ihlara Vadisi’nde dört kilise mimarisiyle göze çarpmaktadır. Ağaçaltı Kilisesi, Yılanlı Kilise, Sümbüllü Kilise ve Kırk Dam Altı Kiliseleri’ni gördüğünüz zaman Kapadokya tarihinin gelişimi hakkında net bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

ıhlara-vadisi
Ihlara Vadisi

Kılıçlar Vadisi

Açık Hava Müzesi’nden sonra bir kilise grubunu içinde barındıran ikinci merkez olan Kılıçlar Vadisi, Göreme Vadisi ile Aktepe arasında yer alıyor. Beyaz tüf kayalardan oluşan ve içinden su yolu geçen vadide peribacalarına, tünellere ve ilginç biçimli kayalıklara rastlıyorsunuz. Meyve ağaçları, üzüm bağlan ve yöre sakinlerinin süpürge yapımında kullandığı bitki de yürüyüşünüzde size eşlik ediyor. Buraya motorlu taşıtların girmesi de yasak.

kılıçlar-vadisi
Kılıçlar Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’daki onlarca vadinin en uzunlarından Güvercinlik Vadisi‘nin dört kilometre uzunluğundaki parkurunun batı ucu Uçhisar’a dayanıyor. Vadiye ismini veren, bembeyaz kayalara oyulmuş küçük delikler biçimindeki güvercin yuvaları. Yöre halkı, bu kuşların üzerine titriyor. Çünkü yüzyıllardır yararlılıklarını kanıtlamışlar, Güvercin yumurtaları, eski dönemlerde freskler için harç malzemesi olarak kullanılırken, bu bölgeden toplanan güvercin gübresinden, üzüm bağları ve bahçelerde toprağın verimini artırmak için yararlanılıyor. Üst kısımlarda vadiye bakan oteller de yer alıyor.

güvercinlik-vadisi
Güvercinlik Vadisi

Aşk Vadisi

Göreme-Avanos yolunun solunda kalan vadinin adı yörenin halkı tarafından Aşk Vadisi ismini koymuştur. Uçsuz bucaksız manzarasıyla dikkatleri üzerine çeken Aşk Vadisi peribacalarının özgün görüntüleriyle ziyaretçilerine seyir zevki yaşatmaktadır. Bazı oteller, Aşk Vadisi ne kahvaltı turları düzenliyor. Seyir terasının da bulunduğu vadi, bölgenin en çok ziyaret edilenleri arasında.

aşk-vadisi
Aşk Vadisi

Soğanlı Vadisi

Eğer ki Derinkuyu’yu Kapadokya programınıza dahil ettiyseniz Soğanlı Vadisi’ni es geçmeyin derim. Çünkü bu vadi Romalılar ve Bizanslılar döneminde yerleşim yeri ve dini merkez olarak kullanılmıştır. Birbirinden güzel kiliselerin bulunduğu bu vadide, Kubbeli Kilise özel olarak ilgilenilmesi gereken bir yapıdır. Kilisenin üzerinde bulunan tamam kayadan şekil verilerek yapılmış kaya kubbe dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir.

soğanlı-vadisi
Soğanlı Vadisi

Kapadokya Vadileri ile ilgili olan yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonra ki Kapadokya yazımızı inceleyebilirsiniz.

1 thought on “Kapadokya Vadileri

  1. Ihlara Vadisi hakkında yazdığınız yazı güzel ama bazı noktalar eksik kalmış sanırım. Sizce bu önemli bir nokta değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.