Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya’da ne yenir sorusunun cevabı aslında çok açık. Kapadokya mutfağının en önemli yemeği hiç şüphesiz testi kebabı. Yapımı çok zor değil. Kuzu etiyle patlıcan ve patates gibi sebzeler testinin içine konulup, ağzı hamurla kapatıldıktan sonra iki saat süreyle pişiriliyor Yörede Avanos’a özgü Oskar isimli güveçte pişirilen kuru fasulye de en çok tercih edilen yemeklerden. Un helvası benzeri Aside isimli tatlı, yağ ve unun kavrulmasıyla yapılıyor. İçine yumurta kırılıp şeker ekleniyor Daha sonra süt ve/veya suyla kısık ateşte pişiriliyor.

kapadokya-ne-yenir
Kapadokya Testi Kebabı
kapadokya-ne-yenir-0
Aside Tatlısı

Kapadokya’da yöresel yemeklerin yanı sıra Türk ve dünya mutfağından pek çok lezzeti de bölgedeki restoranlarda bulabilmek mümkün. Restoran açısından Avanos, diğer yerlere göre biraz daha öne çıkıyor. Birbirinden güzel ve özel olarak tasarlanmış restoranları, açık büfede sayısız lezzeti bir arada sunuyor. Bu restoranların en önemli özelliği ise sadece öğlen yemek servisinin bulunması.

Kapadokya’da ki restoranlar ambiyanslarıyla da fark yaratıyorlar. Mantıklı bir seçim yaparak doğanın yapısına uygun olarak tasarlanan restoranlar oldukça ilgi çekici. Çünkü pek çoğu kayaların içine oyularak tasarlanıyor, böylece bölgenin otantik yapısını yansıtıyor. Restoranlardaki masalar ve sandalyeler de kayaların işlenmesiyle oluşturuluyor.kapadokya-ne-yenir-2

Kızılırmak’ta Balık Keyfi

Yöresel tatlar, Türk ve dünya mutfaklarına en iyi alternatifi Kızılırmak sunuyor. Sayıları az miktarda bulunmasıyla birlikte, nehrin kıyısındaki restoranlarda balık keyfi yapmak mümkün. Burayı farklı kılan pek çok sebep bulabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde güzel manzarasıyla öne çıkan mekânları oldukça cezbedici ve insanın iştahını kabartıyor. Mevsime göre balık çeşitleri bulunmasının yanı sıra, menüleriniz çok sayıda mezeyle taçlandırılıyor.

kapadokya-ne-yenir-1
Kızılırmak Balık Keyfi

Türk Gecesi

Kapadokya, genellikle tek gece konaklama yapılan bir bölge olduğu için gün içerisinde yapılan gezilerin tatlı yorgunluğunun ardından sabahın erken saatlerinde düzenlenen balon turları sizlere geceleri gezme fırsatı pek vermediği için Kapadokya’da gece eğlenceleri oldukça sınırlı. Birkaç küçük barın dışında hemen hemen hiç mekân bulunmuyor. Sadece özel olarak düzenlenen Türk Gecesi gecenizi neşelendiriyor. Bu gecelerde katılımcılar, yerel tatları denerken, folklor, seğmen gösterileri, oryantal şovlar izliyorlar. Kapadokya ziyaretçilerinin genel olarak ilgi gösterdiği bu geceler sizlere eğlenceli anlar yaşamanıza olanak sağlıyor.

Türk gecelerinin düzenlendiği Kapadokya Turları‘nı incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.