Pamporovo Kayak Merkezi ile Kayak Keyfi

Pamporovo ile beraber, yıllardan beridir kayak yapmak isteyenlerin tek adresi olan Uludağ’ın pabucu yavaştan dama atılıyor gibi. Artık yanı başımızda bulunan İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik araç yolculuğu ile yada diğer illerden kalkan belli başlı uçaklar ile Bulgaristan cazip kayak merkezleri herkesi kendine çekmeye hazırlanıyor. İzmir veya Ankara gibi büyük illerin en kötü yanı aktarmalı uçuş derdi. Bunu ortadan kaldıran yeni bir destinasyon ve Pamporovo karşınızda. Şimdilik İzmir’den direkt uçuş kolaylığı ile kalkıp 5 günlüğüne kayak yapmaya gidebiliyorsunuz.

pamporovo-kayak
Pamporovo da ki otelimiz

Pamporovo Kayak Merkezi‘nin Diğer kayak merkezlerine nazaran daha güneyde bulunması, Türkleri daha çok cezbediyor. 1926 metrede yükselen Snejanka tepesinden Ege Denizi’nin ufuklarını görmek hem heyecanlandırıyor insanı hem de başka diyarlara sürüklüyor. Deniz olmasının 2 avantajından 1 tanesi iklimi yumuşatması diğeri ise Ege insanının denizsiz yaşayamam illa görmem lazım hevesini gidermesi. Pamporovo kesinlike kar kalınlığı sıkıntısı yaşamayacağınız bir yer. Aralıktan Nisan ayına kadar kar kalınlığı 1,7 metreyi buluyor. Yeni sezon için yeterince uzun kayak yapmak için. Rakım olarak 1650 metreyi bulunan Oteller bölgesi diye tabir ettiğimiz alan kayak pistlerine yeterince yakın hemen hemen çoğu otelin uzaklığı 1 ila 1,5 km arasında değişiyor. Bu kısmı kolayca atlatabileceğiniz Shuttle servisleri de her otelden mevcuttur. Bakımlı ve güven veren yaklaşık olarak 18 adet lift (kayakçıları zirveye çıkaran alet) pistlerin her yerinde sizlere hizmet veriyor. Zorluk derecesine göre renklendirilmiş alanlar mevcut amatörden profesyonele kadar her türlü alan mevcut.

pamporovo-kayak-merkezi
Pamporovo Kayak Merkezi

Pistlerin yüksekliği değişkenlik gösterse de 1926 ile 1450 metre arasında değişiyor. Ne kadar çok bildiğiniz ve ne kadar adrenalin almak istediğiniz ile doğru orantılı olarak. Kayak okullarında tabi ki öğretmenler mevcut. Buradakilerden kayak, snowboard veya farklı branşlarda eğitim almanız mümkün. Profesyoneller için “Stenata” ismi verilen orta zorlukta ki pist ilgiyi hemen kendine çekebiliyor. Ama eğer başlangıç seviyesindeyseniz çok fazla önermiyoruz. Kayaklı koşu yapanlar veya burada antreman yapmak isteyenler için bir pist mevcuttur.

pamporovo-gezisi
Pamporovo Oda Manzarası

Yeni yeni keşfedilmeye başlandığı için daha doğa el değmemiş olarak sizlerin hizmetinde fakat acele etmeniz gerekiyor, bilenler bilir Bansko’da bir zamanlar böyleydi. Onun dışında otellerde gece aktiviteleri çeşitli isteyenler kumarhanede vakit geçirebilir ya da “Taberna” adını verdiğimiz bizde “Meyhane” kültürüne benzer yerlerde eğlencenin tadına varabilir. Eşsiz mutfak, yöreye özgü danslar ve misafirperverlik bunların hepsi sizi kardan bir dağda bekliyor. Tabiki gezmeden yapamam diyenler için farklı tur rotaları da söz konusu. Sofya’ya 260 km’lik bir yoldan başkente ulaşmak mümkün. Ya da Çepelare ve Smolan’da genel kültür seviyemizi arttırabiliriz. Konaklama yapacağınız otelinizin manzarası da sizlere ayrı bir heyecan katacağından emin olabilirsiniz.
Bütün ihtişamıyla Pamporovo sizleri bekliyor olsa gerek. Direkt uçuş kolaylığını ve fiyat avantajını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında sitemizde bulunan alternatif tur tarihlerine bakabilir ve acentemizden bilgi alabilirsiniz.

3 thoughts on “Pamporovo Kayak Merkezi ile Kayak Keyfi

  1. kayak tatiline çıkacaksınız bu alanda en detaylı sitelerden biridir. detaylıca okumadan tatile çıkmayın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.