Alaçatı Saklı Cenneti : Delikli Koy


İzmir de tatil yapmak isterseniz aklınıza gelebilecek ilk yer tabi ki Çeşme oluyor. Muhteşem doğası, göz alıcı plajları ve masmavi deniziyle tatilcileri oldukça cezbediyor. Özellikle de dünya üzerinde sörf yapmak için en ideal rüzgara ve koya sahip olan Alaçatı sörf turizminin cenneti haline gelmiştir. Eğer Çeşme’nin kalabalığından sıkılıyorsanız ve doğaya karşı kafa dinlemek istiyorsanız size nacizhane bir tavsiyemiz bulunmaktadır. Yöre halkının taktığı isimlerle birlikte birden çok ismi olan Delikli Koy sizlere dilediğiniz huzuru fazlasıyla sunacaktır. Bembeyaz kayaları, masmavi denizi ve Alaçatı suyunun soğukluğunun aksine sıcak bir denize hakim olmasıyla gayet ideal bir seçim olmaktadır.

delikli-koy-alaçati
Delikli Koy’un İsim Babası

delikli-koy-sahiliBuraya Delikli Koy denmesinin sebebi ise, iki koy arasından uzanan kayalığın içinde çeşitli doğa olaylarıyla meydana gelen ve bu iki koyu birbirine bağlayan kocaman bir deliğin varlığı buraya yeni adını vermiş bulunmaktadır. Hatta mağara gibi bir yerden geçerek koyun diğer tarafına açılan bir yarıktan çıkabiliyorsunuz. Kapalı alan korkusu olanların burayı denememelerini tavsiye ederim. Buraya kamp yapmak için gelenlerle birlikte, günübirlik gelenlerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu muhteşem yere geldikten sonra güneşi batmasını bekleyin ve anılarınızın arasına eşsiz fotoğraflar eklemek için burada biraz bekleyin. Harika manzaralar elde etmekle birlikte beyaz kayalar ve sessizlik ruhunuza da iyi gelecek.

delikli-koy

delikli-koya-nasil-gidilir
Delikli Koy’un Genel Mazarası

Delikli Koy’a Nasıl Gidilir?

Delikli Koy’a nasıl gidilir sorusunun cevabı aslında çok basit. Ama ne yazık ki Delikli Koy’a giden herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Sadece şahsi araçlarınızla gidebileceğiniz gibi motosiklet veya bisikletle de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alaçatı Port’a doğru giderken bir tarafı sörf okullarına dönen bir yol ayrımı göreceksiniz. Buradan sağ tarafa yani sörf okullarının aksine olan yola saparak 5 kilometre civarı bir yol gidiyorsunuz. Delikli Koy’a yaklaştığınızı yolun daralmasından da anlayabilirsiniz. Vardığınızı resimlerden ve orada ki araçlardan anlayabilirsiniz. (Not: Arabanızın yerden yüksekliği az ise mutlaka yol kenarına park edin.)delikli-koya-nasıl-gidilir

Delikli Koy’un haritada ki yeri yukarıda ki resimdeki gibidir.

Bir sonraki saklı cenneti keşfedinceye kadar diğer gezi yazılarımızı inceleyebilirisiniz.2 thoughts on “Alaçatı Saklı Cenneti : Delikli Koy

    1. Arabanız olduğu sürece her yere ulaşım var. En son gittiğim kadarıyla Delikli Koy da duş veya market gibi bir yerler bulunmamaktadır. Herkes kendi ihtiyacı olan yiyeceği içeceği yanında getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.