Gizemli Cape Town Gezisi

GÜNEY AFRİKA HAKKINDA

Güney Afrika Cumhuriyeti, geceleri sessiz ve sakin bir görünüm alıp, gündüzleri de tam aksine tropikal iklimin etkisiyle hareketin ve aksiyonun eksik olmadığı harika bir ülkedir. Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ilk kez gidecekseniz, inanılmaz deneyimlere ve güzelliklere sahip bir seyahatin sizleri beklediğinden hiç şüpheniz olmasın.

Güney Afrika denince akla ilk gelenler, Cape Town ve Afrika kıtasının güney ucunda bulunan Ümit Burnu’dur. Cape Town; bina yığınlarından uzaklığı ve doğal güzelliğini hiçbir zaman kaybetmemesi ile ziyaretçilerinin dikkatini çekmeyi her zaman başarmıştır. Aynı zamanda Güney Afrika’nın yasama başkenti olma ünvanına da sahiptir Cape Town… Artık kemerlerinizi sıkıca bağlayın; çünkü Güney Afrika’ya doğru görkemli bir yolculuğa çıkıyoruz!!!

Cape Town
Cape Town

CAPE TOWN’A YOLCULUK

Aktarmayla birlikte tahmini 11 saat süren bir yolculuğun ardından Cape Town Havaalanı(CPT)’na inerek taksi veya toplu taşıma araçlarıyla otelinize gidebilirsiniz. Sizlere ilk tavsiyemiz seyahatin heyecanına kapılmadan otelinizde yol yorgunluğunu üzerinizden atmanız ve ardından kendinizi şehrin akışına bırakmanız. Aksi takdirde jet lagın etkisinden kurtulamayıp, seyahatinizin tadını tam olarak çıkartamayabilirsiniz.  Cape Town’daki otellerde genel olarak oda kahvaltı konsepti hakim olduğu için tabi ki yiyecek bir şeylere ihtiyacınız olacak ve bu nedenle sizlere Güney Afrika mutfağının eşsiz tatlarını denemenizi öneririz. Kıtanın en popüler noktalarından biri olan Waterfront; bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Peki nedir Waterfront’u bu kadar gözde kılan?  İçerisinde bulunan restoranlarda timsah etinden Ocean Basket’e, Güney Afrika’ya özgü bir balık türü olan hake balığından baharatlı kurutulmuş bir et çeşidi olan Biltong’a kadar kültürel yiyeceklerden tatma şansına sahipsiniz. Fiyatları çok da uçuk olmayan restoranların bulunduğu Waterfront, birbirinden farklı alışveriş mağazalarını da içerisinde barındıran harika bir alandır. Ayrıca yılbaşı sabahı kahvaltı edebileceğiniz tek yerdir.

Cape Town-Waterfront
Cape Town-Waterfront

Keyif dolu bir seyahat için gerekli enerjiyi topladıktan sonra eğlenceyi ve macerayı bir arada yaşayacağınız Cape Town Turu’na hazırsınız! İlk durağınız, doğanın bir heykeltraş tutkusuyla çalışıp okyanusu insanların ayaklarına serdiği Masa Dağı (Table Mountain)… Eğer ki bulutlar Masa Dağı’nın etrafında birikirse, maalesef muhteşem manzarayı görmekten mahrum kalabilirsiniz. Hava durumunu otelinizin resepsiyon bölümünden öğrenebilirsiniz. Masa Dağı’na çıkacağınız teleferik; zemini 360 derece dönerek herkesin muhteşem manzarayı rahatlıkla görebilmesini sağlar. Zirveye ulaştığınız sırada ise eşsiz manzaranın tadını çıkartıp, “o an” denilen saniyeleri ölümsüzleştirebilirsiniz. Eğer siz de bir doğa tutkunuysanız Masa Dağı’nda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yürüyüşünüz sırasında dünyanın başka yerinde göremeyeceğiniz bitkileri görme şansınız mümkün.

Cape Town-Masa Dağı'ndan
Cape Town-Masa Dağı’ndan

Masa Dağı’ndan ruhunuzda bıraktığı izlerle ayrılırken yavaş yavaş daha güneye inebilirsiniz. Dünya üzerindeki  kara parçalarının tükendiğini hiç düşündüğünüz oldu mu? Bunu hissedebileceğiniz bir yer varsa o da Ümit Burnu olmalı zira Ümit Burnu, Cape Yarımadası’nın okyanus ile son bulduğu noktadır. Hint ve Atlas Okyanusları’nın kesiştiği alanın tepesinde bulunan deniz fenerinden Ümit Burnu’nu rahatlıkla görebilirsiniz. Burada bölgeye has çeşitli çiçekli bitkileri, babunlar ve çıkardıkları ses yüzünden bölge halkı tarafından eşek pengueni diye adlandırılan Afrika Penguenleri gibi tropikal hayvanları izleyebilirsiniz. Babunlar hakkında sizlere ufak bir tavsiye vermeliyim; çünkü saldırgan bir karaktere sahip oldukları ve hırsızlık yapabildikleri için gördüğünüz zaman yemek vermeye veya sevmeye çalışmamanızda fayda var.

Cape Town-Yaramaz Babunlar
Cape Town-Yaramaz Babunlar
Cape Town-Ümit Burnu
Cape Town-Ümit Burnu

Cape Town’daki diğer günlerinizi, turistlerin uğrak yeri olan ve Müslümanların yoğunlukta yaşadığı bir bölge olarak bilinen Bo-Kaap’ta göze hitap eden rengarenk evleri görerek geçirebilirsiniz. Zamanında köleler için yapılmış olan bu evler, kölelik sisteminin kaldırılmasıyla rengarenk boyanarak tatlı bir görüntüye kavuşmuş. Gökkuşağı misali farklı renklere bürünmüş bu evleri ziyaretinizden sonra toplu taşıma araçlarını kullanarak Güney Afrika hatırası edinebilmek için Green Market’e gidebilirsiniz. Alışverişleriniz sırasında pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Cape Town-Bo-Kaap
Cape Town-Bo-Kaap

Cape Town’un tertemiz havası, doğası ve belki de en huzurlu bölgesi olan Stellenbosch’u görmeden kesinlikle ayrılmayın. Güney Afrika‘nın en eski ikinci şehri olan Stellenbosch’un doğasına özgü aromasıyla ünlü ve bir o kadar da lezzetli şaraplarından tatmanızı tavsiye ederiz. Bölgenin güzelliğini ve doğallığını gördükten sonra ömrünüzün geri kalanını burada geçirmeyi düşünmeden edemeyeceksiniz.

Cape Town-Stellenbosch
Cape Town-Stellenbosch

Cape Town’da gezilip görülmesi gereken yerleri ve yapabileceğiniz aktiviteleri kısaca özetlemeye çalıştım; fakat emin olabilirsiniz ki Cape Town bunların daha fazlasına sahip. Bir sonraki durağımız olan Güney Afrika’nın kozmopolit yapısıyla ziyaretçilerin dikkatini çeken zengin Johannesburg ve macera dolu safari hikayeleri ile Pilanesberg’i tanımaya hazırlanın.

2 thoughts on “Gizemli Cape Town Gezisi

  1. Balayı tatili icin kasımda cape town’a gitmek istiyoruz. Ucak biletleri de dahil 10.000 dolar 2 hafta icin yeterli olurmu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.