kanada öğrenci vizesi almak

Kanada Öğrenci Vizesi Almak [4 Önemli Nokta]

Kanada’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk aşamada karşılarına çıkacak en önemli adımlardan biri de Kanada öğrenci vizesi almak olacaktır.

Sizlere bu yazımda vize başvurumda nelere dikkat ettiğimi ve Kanada öğrenci vizesinde sizlere yardımı dokunabilecek birkaç detaydan bahsetmek isterim.

Kanada vize başvurunuzu kendi çabalarınız ve Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) yetkili kişileriyle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada vizesine başvururken bekleme süreci maalesef sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere oldukça stresli geçmektedir.

 Kanada Öğrenci Vizesi Başvuru Yöntemleri

Kanada öğrenci vizesi başvurmanız için iki adet yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri olan, İstanbul ve Ankara şubelerinden vize işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz IRCC tarafından yetkilendirilen VFS Global Türkiye ile elden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kanada öğrenci vizesi

Öğrenci vizesi işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir diğer nokta ise Kanada hükümetinin resmi sitesinden online başvurunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer ki İngilizceniz var ise internet üzerinden de başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta Kanada vizesi kaç günde çıkar diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Vize süreleri dönemlerin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

kanada öğrenci vizesi

Kanada resmi sitesinden GCKey hesap oluşturma ile birlikte size sorulacak soruları dikkatli bir şekilde cevapladıktan sonra karşınıza çıkacak evrak listesini sisteme yükleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi Başvurumda Önemli Noktalar

Kanada öğrenci vizesi almak zor mu sorusunun cevabı başvuran kişilerin profillerine, sundukları evraklara, vize başvurusunu inceleyecek vize memurunun gözünde yarattığı izlenime ve daha birçok nedene göre değişiklik göstermektedir.

Kanada vize başvurusu için evraklarınızı büyük bir titizlikle hazırlayınız. Aşağıda öğrenci vize başvurumu gerçekleştirirken özellikle özen gösterdiğim noktaları, faydası olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.

1 – Kanada Öğrenci Vizesi Niyet Mektubu Hazırlanması

Öğrenci olarak niye Kanada’da eğitim almak istediğinizi ilgili yetkililere açıkladığınız bu alan benim açımdan en önemli noktaydı. Kendinizi ne kadar açık ve net ifade ederseniz o kadar iyi olabilir.

Kanada’da eğitim almayı seçme sebebimi doğal güzellikleri, güvenli bir yer olması gibi birçok motivasyon mektubunda gördüğüm hikaye kısmından ziyade alacağım eğitime nasıl katkıda bulunacağından ve geleceğimi nasıl şekillendireceğinden bahsettim.

Niyet mektubunda bahsettiğim her şeyi belgelerini ek olarak sunarak ispatlamaya çalıştım.

Sonuç olarak başvuruyu inceleyecek kişi için soru işaretine neden olacak herhangi bir boşluk bırakmamaya özen gösterdim.

Ayrıca yazımın akıcı olmasına ve okuyan kişinin sıkılmaması için gayet sade bir anlatım tercih etmiştim.

Mektubu yazdıktan sonra vizenizi değerlendirecek kişi olarak tarafsız bir şekilde okuyup kendime oluru verdikten sonra diğer aşamalara gönül rahatlığıyla geçiş yaptım.

Kanada öğrenci vizesi reddi almamak için niyet mektubu kısmını sizlerin de göreceği üzere ince eleyip sık dokudum.

2 – Kanada Vizesi İçin Bankada Gösterilecek Miktar

Kanada vizesi almanın en önemli püf noktaları olarak lanse edebileceğimiz bir diğer konuda banka hesaplarınız olacaktır.

Kanada hükümetinin bana ‘’eğitim için gelebilirsin ama bana maddi olarak yük olmayacağını kanıtla’’ dediğini duyar gibi oldum ve bankada gösterilecek hesabımı ona göre yaptım.

Program ücreti ve Kanada’da yaşam giderleri derken, kur farkından dolayı katlanan harcama listesi biraz uçuk bir rakam çıktı maalesef. Tabi ki ailemin yardımıyla bu durumun üstesinden gelerek bankada yeterli miktar gösterme imkanım olduydu.

Özellikle dil eğitimi alacak öğrencilerin bankada gösterecekleri tutar eğitim tutarı ve yaşam giderleri tam olarak gösterilmesini tavsiye ederim. Öğrenci vizesi başvurunuzda banka hesabınızda göstermeniz gereken net tutarı hesaplayabilmeniz için aşağıda ki bağlantıdan resmi rakamları elde edebilirsiniz.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/study-permit/prepare/get-documents.html

Ek olarak da bana sponsor olacak kişilerin mal varlıklarını ve banka hesap özetlerini destekleyici belgeler olarak eklemiştim.

Size sponsor olacak kişilerin birinci derece yakınlarınız olmasının da artı bir avantaj olabileceğini düşünüyorum.

3 – Kanada Vizesi İçin Yaptığınız İşin Önemi

Motivasyon mektubumda bahsettiğim en can alıcı noktalardan biri de Kanada’ya gelmeden önce yaptığım iş ile alacağım eğitim arasında net bir bağ oluşturdum.

Çalıştığım firmadan antetli kağıda yazılmış, şirket sahibi tarafından imzalanmış bir yazı ile eğitimimi şirket içerisinde hangi alanlarda kullanabileceğime dair açıklamalarda bulunan yazıyı evraklarımın arasına ekledim.

Tabi ki imza sirküsü, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, ticaret odası kaydı gibi işletme belgeleriyle birlikte sigorta bilgileri ve maaş bordrosu dökümleri bilgileriyle hepsini bildirmiştim.

4 – Ailevi Bilgilerin Kısa ve Net Hazırlanması

Konsolosluğun ailem hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceğini düşünerekten niyet mektubumda ailem hakkında kısa bir bilgi verdiydim.

Hatta biraz daha detaylı bilgilendirilmesi adına ailemin pasaport bilgileri ve yurtdışı giriş çıkışlarına dair belgelerin detaylarını ek olarak bildirmiştim.

Böylece konsolosluğa vereceğim her türlü beyanın detaylı ve doğru olarak bildirildiğinden emin oldum.

Kanada Öğrenci Vizesinde Kullandığım Evrak Listesi

Tabi ki yukarıda Kanada öğrenci vizesi başvurusu için izlediğim ve kendimce mantıklı bulduğum kısımları sizlerle paylaştım. Genel olarak kullandığım evrakların listesini de aşağıda sizlerle paylaşmak isterim.

Ayrıca vize işlemleri için Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerin Kanada’nın resmi sitesinden gerekli evrakları temin edebilirsiniz.

http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/student.asp?countrySelect=TR#applications

 1. Öğrenci vizesi için doldurulacak formlar
 1. Pasaportum (süresinin bitiş tarihine dikkat etmenizi öneririm.)
 1. Okuldan gelen kabul kağıdım ve co-op dönemi için Offer Letter
 1. Başvuru yaptığım kurumun tavsiyesi üzerine gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu yapmıştım
 1. 4 adet biometrik fotoğraf ekledim ve fotoğrafların güncel olmasına özen gösterdim (https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/application-forms-guides/temporary-resident-visa-application-photograph-specifications.html)
 1. Aileme ait mal varlıklarının tapuları
 1. Tabi ki motivasyon mektubu
 1. Türkiye’de iken almış olduğum yabancı dil sertifikaları ve bazı eğitim sertifikaları
 1. SGK işe giriş belgesi ve son 3 aylık maaş bordroları
 1. Sponsorlarıma ait maaş döküm bordrosu, banka hesapları ve emeklilik maaş dökümleri
 1. Adli sicil kaydı (E-devlet üzerinden almıştım yanlış hatırlamıyorsam.)
 1. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüklerinden çıkartabilirsiniz.)
 1. Konaklamam için aile yanı konaklama bilgileri
 1. Askerliğimi yaptığıma dair belge
 1. İngilizce diplomam ve transkriptim
 1. Kanada öğrenci vizesi için Garanti Bankası’na yatırmış olduğum ücrete ait dekont

Sunmuş olduğum liste vize danışmanımın benim özelliklerime ve başvuracağım programa göre hazırlamış olduğu listedir. Sizlerin kendi özelliklerinizi değerlendirerek biraz daha farklı evraklar eklemeniz gerekebilir.

Dolayısıyla işinde uzman olduğunu düşündüğünüz yetkili kurumlardan bu konuda destek alabilirsiniz.

 

25 thoughts on “Kanada Öğrenci Vizesi Almak [4 Önemli Nokta]

 1. Merhabalar,

  Sundugunuz evraklarin 1 taneside askerlik ile ilgili.Henuz askerligimi yapmadim.Kanada da Dil + College egitim almak istiyorum.Askerlik benim icin herhangi bir sorun teskil eder mi?

  1. Merhabalar Onur, askerliğini yapmamış olmanın vizenize çok fazla olumsuz etkisi olacağını düşünmüyorum. Tecil ettirdiğine dair bir belgede gösterebilirsiniz. Başarılar dilerim

  2. Selam,
   Kardes burda Co-op icin Offer letter demissin. bizde programin icinde Co -op var amma 3-cü donemden sonra yapilacak. sizde co-op Offer letter kolej kabul belgeleriyle berabermi gelmisti ?

   birde hangi araci firma ile calistiniz ?

   1. Okula kayıt işlemlerimi gerçekleştirirken herhangi bir aracı firma ile çalışmadım. Co-op programına kayıt olduktan sonra Letter of Acceptance (okuldan kabul mektubu) ve Offer Letter aynı anda verilmişti ve o şekilde başvurmuştum.

 2. Hesabınızda ne kadar para gösterdiniz? Dil okulu için vize başvurusu yaptım fakat red aldım. Yazdıkları nedenlerden biri de parasal açıdan hesabımın zayıf olduğuydu 🙁 Red yedikten sonra tekrar başvuru yapma şansım var mıdır?

  Teşekkürler

  1. Kanada öğrenci vizesi başvurusu yapıp red alan kişilerin tekrardan başvurma imkanı bulunmaktadır. Fakat illegal bir durum sezdikleri bazı durumlarda kişilerin tekrardan başvurmalarını bir süreliğine yasakladıkları da olabiliyor diye biliyorum. Dil eğitimi için Kanada’ya gidecek öğrencilerin, eğitimlerini ve yaşam masraflarını karşılayabileceklerini beyan etmek durumundalar. Yaşam masraflarınızın bölgelere göre ne kadar olabileceğini yazı içinde ki Kanada resmi sitesinden bulabilirsiniz.

 3. Selam Gezenthi

  Belgelerin bir kısmı tahminimce (tapu, nüfus kayıt örneği, SGK belgerli, askerlik belgeleri) türkçe idi. Bunları İngilizce/Fransızca’ya tercüme ettirdin mi?

 4. Ben üniversitedeuzaklaştırma cezası aldım ve bu transkriptime işledi bu durum vize almama engel olur mu?

 5. Merhaba. Kanada öğrenci vizesi için 7 aylik dil okulu için basvuracahim. Yaşım 29. 5 yıldır bir denetim firmasında çalışıyorum. Mali müşavirim. Maddi yönden bir sıkıntım yok. Ancak daha önce hiç yurtdışına çıkmadım bu durum olumsuz bir etki eder mi ? Ayrıca siz parayi kendi banka hesabınız da mı gösteriniz? Ben annemi sponsor olarak göstereceğim ve kendi hesabıma yüklü miktarda para olmayacak. Bir de hangi aracı firms ile çalışınız ?

  1. Kanada’ya gelirken benimde banka hesabımda yeterli miktarda bir ücret yoktu ve ailem sponsor olmuştu. Yurtdışına çıkmamış olmanız vize alamayacağınız anlamına gelmiyor. Evraklarınızı dikkatli bir şekilde hazırlamaya özen gösterin ve her evrağınızı soru işareti bırakmamak adına kanıtlarla destekleyin.

 6. Merhabalar. Ben 49 eşim 46 yaşında ve 3 yaşında bir kızımız var. Eşim Bankacı bende eski Bankacıyım ve halen üst yönetici olarak finans konusunda özel bir şirkette çalışıyorum. İkimizde kendimizi ifade edecek kadar ingilizce biliyoruz. İkimizinde iş tecrübesi 25 yılın üzerinde. Ancak daha Türkiye de yaş nedeni ile emekli olamadık. Özellikle kızımızın geleceği için Kanada ya göç etmeyi düşünüyoruz. Master programlarına katılabiliriz yada sınırlı bir bütçe ile girişimci yatırımcı programına katılabiliriz. Hangi yönetemi tercih etmemiz hususunda fikir verirseniz sevinirim.

  1. Öncelikle durumunuz biraz spesifik ve sizlerin direkt olarak IRCC göçmenlik danışmanları ile görüşmenizi tavsiye ederim. Umuyorum Kanada’ya vize alıp eğitim yolu ile gelmeyi başarabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

 7. Merabalar 7 aylık dil eğitimi icin başvuru yapicam sponsorum babam olucak kendisi serbest ticaretle uğraşıyor sigortasinida arkadaşının işlettiği yerde işçi olarak yatırmışlar .Okul masraflarını karşılıcak durumda işçi sigortası olması vize için ciddi sıkıntı oluşturur mu ? Banka hesabında yeterli miktar mevcut

 8. Merhaba. Sitenize tesadüfen denk geldim. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben 36 yaşındayım, 3 yıldır işsizim. Ondan önce freelance çalıştım, sgk kaydım yok ama belgeleyebileceğim düzenli gelirim var. Öğrenci olarak gitmeyi planlıyorum, işsizliğim sorun olur mu vize için sizce? Çok teşekkürler şimdiden.

  1. Merhabalar Sinem Hanım, açıkçası vize konularında ne kadar uzman olursanız olun, en nihayetinde vizenizi inceleyecek kişinin sunmuş olduğunuz belgelere istinaden yapacağı yoruma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, vize uzmanlarının %100 vize alır dediği adaylar vize alamayıp, hiç umutları olmayan adayların vize alabildiği durumlar olmaktadır. Tabi hali hazırda sigortalı işinizin olması, sizin için artı olabilir. İşin uzmanına danışmakta her zaman fayda vardır. Her uzmanım diyene de inanmayın 🙂

 9. Merhaba 6 aylık dil okulu için baş vurmayı düşünüyorum hesabımda 50 000 TL var ailemden sponsor göstereceğim annem var üzerine ev ve arabası var sigortalı Bi işte çalışmıyor emeklide değil sizce sponsor ve hesabımda ki para yetermi

  1. Merhaba Adem, size sponsor olacak kişinin hesabında ki birikim eğitim masraflarınızı ve kalacağınız sürede ki yaşam masraflarını karşılayabilecek tutarda olmalıdır. Makale içerisinde geçen bağlantıda ki Kanada Hükümeti’nin sitesine tıklayıp gideceğiniz bölgeye istinaden aylık ne kadar masraf göstermenizi gerektiren siteye direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.