vancouver da eğitim

KANADA VANCOUVER’DA EĞİTİM İMKANLARI SERİSİ 2019

Kanada Vancouver’da eğitim alacak öğrenciler için yeni bir seri başlatmak istedim ve bu seri doğrultusunda Kanada’nın çeşitli imkanlarından, öğrencilerin karşılaşabileceği sorunlardan ve çözümlerini içerecek yazılar yazacağım.

 

Genel itibariyle bu yazımda Kanada’da eğitim alacak öğrencilerin eğitimlerini daha efektif bir şekilde sürdürebilmeleri için Vancouver’da kütüphanelerin öğrencilere sunduğu imkanlardan bahsedeceğim.

Vancouver Halk Kütüphanesi

Eğer ki Kanada’ya gelmeyi aklınıza koyduysanız ve Vancouver’da eğitim almayı tercih edecekseniz kütüphanelerin öğrenciler için sunduğu çok değerli imkanları öğrenmeniz, sizlere çok faydalı olacaktır.

Bir kısmını sonradan öğrenip çok şaşırdığım ve keşke daha önceden haberim olsaydı dediğim, birçok avantajı beraberinde getirecek Vancouver Halk Kütüphaneleri’ne nasıl kayıt olabileceğinizi ve kaydınız sonrasında neler yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Vancouver Halk Kütüphanesi civarındaki bina üzerinde ki sanatsal çalışma

Yazımın sonunda ise Kanada ve özellikle Vancouver’da eğitim almayı planlaya öğrenciler için bir sürprizimden bahsedeceğim.

 

Kanada Vancouver’da Halk Kütüphaneleri

 

Ülkemizde maalesef çokta yaygın olmayan kütüphane anlayışı veya kafelerde ders çalışmak, Kanada’da tam tersine çok sık karşılaşacağınız bir kültür haline gelmiş durumda.

 

Özellikle kütüphanelerde ki atmosfer, internete ulaşımın kolaylığı ve yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim çeşitli avantajları ile öğrenciler için büyük bir cazibe merkezi durumunda.

Vancouver Halk Kütüphanesi içinden bir fotoğraf

Kütüphanelere Nasıl Kayıt Olunur?

 

Öncelikle belirtmeliyim ki Vancouver’da herhangi bir kütüphanede üyeliğinizi gerçekleştirdiğiniz zaman bütün Vancouver’da ki bütün kütüphanelerde aynı kartı kullanarak, servislerden faydalanabiliyorsunuz.

 

Vancouver’da ki kütüphanelerde kaydınızı gerçekleştirmeniz için aşağıda ki belgeleri sunmuş olmanız yeterlidir.

 

 1. Uluslararası öğrenciler için pasaport, sürücü belgesi, 6 aydan fazla süresi olan Kanada vizeniz veya çalışma izniniz gerekecektir.
 2. İkamet ettiğiniz adrese ait kira anlaşmanız, eve ait sizin adınıza kesilmiş herhangi bir fatura, aile yanı konaklama bilgisi gibi belgelerden birini görevliye sağlamalısınız.

 

Detaylı kayıt bilgilerine VPL sitesinden ulaşabilirsiniz veya kütüphanelerin girişinde bulunan resepsiyonlardan bilgi alabilirsiniz.

 

https://www.vpl.ca/borrowing/identification-to-apply-for-a-vpl-library-card

 

Vancouver Halk Kütüphanesi Kartı ile Neler Yapılır?

 

Az da olsa bir zahmete katlanarak ücretsiz olan kartınızı aldıktan sonra sizi birtakım avantajlar bekliyor olacaktır.

 

Alanlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sanatsal anlamda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ve en önemlisi okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız bu fırsatları kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

1-    Ücretsiz Kitap, İnternet, Dergi İmkanları

 

Her kütüphanenin sizlere sunduğu gibi ücretsiz olarak kitap ödünç alabilirsiniz ve kütüphanenin sınırsız (yanlış hatırlamıyorsam) olarak sunduğu kaliteli internetinden faydalanabilirsiniz.

 

Bu başlıkla ilgili cümleyi okurken ‘’Ee? Bunları her kütüphane veriyor zaten!’’ dediğinizi duyar gibi olduğum için aşağıda ki esas kısma geçmek isterim.

Belli başlı dünya çapında ki The Economist, Rolling Stone, Vogue vs. gibi tirajı yüksek dergilere üyelik gerektirmeden direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz dergi ve gazete bölümü

Ayrıca ulaşmak istediğiniz kitapların online versiyonları var ise direkt olarak kütüphaneye gitmeden VPL’in sitesinden e-kitaplara ulaşabilirsiniz.

 

2-    Ses, Video Kayıt ve Düzenleme Odaları

 

Profesyonel kayıt stüdyoları ile video çekimlerinizi gerçekleştirip, müzik düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

 

Inspiration Lab olarak geçen bölümlerde gerçekleştireceğiniz bu işlemler için sadece rezervasyon yapmanız yeterli olacaktır.

 

Tamamen ücretsiz olan bu servisler dahilinde ihtiyacınız olan bütün ekipmanları ve yazılımları kullanmanıza müsaade edilmektedir.

Vancouver Halk Kütüphanesi içindeki kayıt stüdyosu
Vancouver Halk Kütüphanesi canlı performans odası

 

3-    Ücretsiz Müzikal Enstrüman Kiralamak

 

Benim gibi Kanada’ya gelip gitarınızı Türkiye’de bırakma durumunda kaldıysanız hiç üzülmeyin burada ücretsiz bir şekilde enstrümanınızı kiralayabilirsiniz.

 

Hazır denk gelmişken eski günlerimi anmak adına bir kaydımı paylaşayım. 🙂

 

 

Tam olarak ne kadar süreliğine kiralanabildiğini hatırlamasam da yoğun dönemlerde biraz sıra beklemeniz gerekebilir.

4-    Ücretsiz Online Eğitim Sitesi İmkanı

 

İşte benim en beğendiğim ve en sık yararlandığım kısım! Eğer ki üyeliğinizi yaptırdıysanız ve kartınızı aldıysanız bu imkandan faydalanmanızı özellikle tavsiye ederim.

 

Online eğitim sitelerinden biri olan ve 5000’den fazla online eğitim setiyle birlikte hemen hemen aradığınız her eğitim setini bulabileceğiniz Lynda.com’dan tamamen ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Bu sitede aldığınız eğitimleri tamamladıktan sonra Kanada’nın takip edilen en önemli kariyer sitelerinden olan Linkedin ‘de paylaşma imkanına da sahip olacaksınız.

vpl lynda.com

 

Kanada’da eğitim alırken bu tarz ince detayları kaçırmamanız adına VPL üyeliğinizin hemen ardından aşağıda ki bağlantıdan ekstra eğitimlerinizi alabilirsiniz.

 

https://www.vpl.ca/extDB/login.remoteDB_Ly?LyndaDotCom

 

Kanada Vancouver Halk Kütüphaneleri Nerede?

 

Vancouver’ın hemen her yerinde bulabileceğiniz halk kütüphaneleri için evinize yakın mutlaka bir lokasyon mevcuttur.

 

Vancouver Halk Kütüphaneleri’nin merkezi olarak kabul edilen ana binasına 350 W Georgia St, Vancouver, BC V6B 6B1 adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Genel olarak öğrenciler, merkez kütüphanenin olanakları daha fazla olduğu için tercihen bu lokasyona gidiyorlar.

 

Aşağıda ki bağlantıdan VPL lokasyonlarına ait genel bilgileri ve açılış kapanış saatlerini öğrenebilirsiniz.

 

https://www.vpl.ca/hours-locations

 

Kanada eyaletlerden oluşup, her eyaletinde kendisine özgü özellikleri olduğu için bu tarz imkanların ülkenin her kütüphanesinde olup olmadığından emin değilim.

 

Dolayısıyla sizlere edindiğim deneyimler üzerine bir paylaşım ve bilgilendirme yapmak istedim.

 

Kanada’da Eğitim Almak İsteyenlere Özel

 

Yazımın bu bölümünde sizlere artan kur farkına özel olarak Türkiye’den gelecek öğrencilere hitaben birkaç iyi haber vermek isterim.

 

Görev yaptığım okulda, 1 yıllık eğitim düşünen öğrencilere normalde 1 aylık verilen ücretsiz İngilizce dil eğitimi 2 aya çıkartıldı. Böylece İngilizce hazırlık döneminiz için çok daha uygun bir ortam oluşmuş durumda.

 

Eğer ki İngilizceniz yetersiz diye endişe ediyorsanız ücretsiz olarak gerçekleştirilen online seviye belirleme sınavı ile kendinize yeni bir yol haritası çizebilirsiniz.

 

İkinci olarak belirtmek isterim ki programa göre değişiklik göstermesiyle birlikte 500 ile 1000 Kanada Doları arasında bir burs imkanı sağlanmaya devam edilmektedir.

 

Kanada’da diploma eğitim programları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz aşağıda ki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

 

https://ciccc.ca/programs/

 

Bir sonra ki yazımda sizlere genel olarak öğrencilerin yaşadıkları problemleri ve çözümleri ile ilgili bilgiler vereceğim.

 

Aklınıza takılan sorularınızı yorum olarakta yazarsanız sizler için cevaplama şansı bulabilirim.

10 thoughts on “KANADA VANCOUVER’DA EĞİTİM İMKANLARI SERİSİ 2019

 1. merhabalar,
  çift olarak ingilizce dil eğitimi almak için araştırmalar içindeyiz. kanada toronto veya avustralya melbourne arasında kararsızlık yaşamaktayız. iki seçeneğinde birbirinden farklı artı/eksileri var. örneğin avustralyanın 6 aylık dil eğitimine çalışma izni vermesi bizim için daha cazip gelmekte çalışıp harçlık çıkartmak isteriz. böylece daha rahat olabiliriz diye düşünüyoruz gerçi iş bulamama gibi bir ihtimalde var elbette… Kanadanın yaşam şartları refah seviyesi gibi avantajları asıl amacımızın dil okulu olması ihtimalide bi taraftan cazip geliyor. 6 ay gibi bir süre için ilk aydan sonrasında oda kiralama gibi şeyler düşünüyoruz harcamalarımızı ne kadar kısarsak o kadar iyi 🙂 öncelikle kanada da bu ev oda bulma gibi işlemler nasıl ilerliyor, nereden bakabiliriz, hangisi daha uygun olur? çift olucağımız için masraflarımızı en minimal hale nasıl getirebiliriz? totalde ne kadar bi masraf olur avustralya bu noktada daha mı mantıklı çalışma izni olması sebebiyle… bilginiz varsa ve bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

  1. Avustralya’da ki şartları bilmiyorum ama Kanada’da dil okullarına geldiğiniz zaman çalışma izniniz bulunmamaktadır maalesef. Eğer ki İngilizce seviyeleriniz çok zayıf değilse okulların size sunmuş oldukları ingilizce seviye belirleme sınavlarını denemenizi tavsiye ederim. Çift olarak geleceğiniz için okullarla indirim için görüşebilirsiniz. İlk etapta oda kiralayarak kira giderlerinizi indirgeyebilirsiniz. Diğer detaylar için Kanada’da aylık giderlerle ilgili olan yazıyı okuyabilirsiniz.

 2. Slm oglum 11.sinifta liseye kanada da devam edip universiteyi orda okumak istiyor bu yaz ubs e yaz okuluna gitti cok sevdi bize tavsiye ve onerileriniz ne olur vancouvur da okumak ister buarada universiteyi daha uygun sartlarda nasil okur burs icin ne yapmali ve veriyorlarmi simdiden deyerli bilgiler icin tesekkur ederim (bu arada gitar dinletiniz cok guzel).

  1. Hakan bey değerli vaktinizi ayırıp yazımı okuyarak ve kaydımı izlediğiniz için teşekkür ederim. Vancouver’da üniversite eğitimi Kanada’nın genelinde olduğu gibi çok pahalı. Burs imkanları hakkında çok fazla bilgim bulunmamakla birlikte çok daha uygun imkanları değerlendirebileceğiniz kolejlere yönelebilirsiniz.

 3. Merhaba .
  Ben temelli kanadaya gitmek istiyorum .bunun icin danismanlik alirsam büyük etkisi olurmu .ve burdaki islemler (vize danismanlik ucak )ne kadar tutar .ve ayrıca burada en az ne kadar para bulundurmaliyim .cevaplamaniz ümidiyle .iyi günler.

  1. Kanada’ya dil eğitimi almak için geliyorsanız, bütün yaşam masraflarınızı ve okulunuzu karşılayabilecek maddi imkana sahip olduğunuzu mutlaka belirtin. Eğer ki işlemlerinizi kendinizin yürütebileceğine inanıyorsanız, işlemlerinizi kendiniz de yürütebilirsiniz. Çalışacağınız danışmanları dikkatli seçmenizde fayda var.

 4. Sertifia programları için yaş sınır var mıdır?(önemli şuan 39 yaşındayım) Sertifika programlarında herhangi bir dil score gereklimidir? Gerekliyse hangi sınav ve kaçtır? Eğer dil score yoksa yada yeterli değilse oraya ilk olarak dil eğitimine gelip sonra sertifika programına kayıt olabilirmiyiz. sertifika programlarında çalışmak için işi okul mu buluyor yoksa biz mi buluyoruz. birde geldiğimizde konaklama işini nasıl halledebiliyoruz. okul mu buluyor yoksa biz kendimiz mi buluyoruz. teşekkür ederim şimdiden.

  1. Sertifika programları için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Genelde özel kolejler de sertifika veya diploma eğitimi almak için akademik IELTS 5.5 veya TOEFL 65 skorlarınızın olması gerekmektedir. Eğer belirtilen sınav sonuçlarınız yok ise okulların gerçekleştirdiği online seviye belirleme sınavlarından da yeterli sonucu almanız programa direkt katılmanıza yardımcı olacaktır. İş yerleştirmelerinde direkt olarak yardımcı olunmaktadır. Konaklama konusunda gerekli destek sağlanmaktadır fakat ödemelerden öğrenciler sorumludur.

 5. 2014’ten sonra sanırım yeni bir düzenleme oldu. Listeye baktığımda CICCC için PGWP “No” konumunda. Artık CICCC mezunu olarak çalışma iznimiz yok mu? Quora adlı sitede bazı kullanıcılar bu okul mezuniyeti sonrası ülkemize dönmemiz gerektiğinden bahsetmiş bununla ilgili bir yazı var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.