KANADA’DA DİL EĞİTİMİ İÇİN DİKKAT EDİN

Kanada’ya gelmeden önce bir çoğumuz Avustralya, Malta gibi birçok seçeneğin arasından çeşitli nedenlerle elemeler yaparak Kanada’da dil eğitimi almaya karar vermişizdir.

 

Herkesin Kanada’da edindiği tecrübe farklı olabilir ve Kanada’da eğitim alırken dikkat etmeniz gerekenler için sizlere kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Yazının sonunda yer alan tavsiyelere de mutlaka göz atmanızı önermekteyim.

 

Kanada’da Hangi Şehirde Dil Eğitim Almalı

 

Kanada’da eğitim almaya karar verdiğiniz zaman bir sonra ki aşamanız gideceğiniz okulun hangi şehirde olmasına dikkat etmeniz gerektiğidir. Eğer ki kar fırtınaları veya -30 dereceler beni etkilemez diyorsanız bu konuda çokta seçici olmanıza gerek yok.

 

Daha ılıman bir iklim arıyorsanız çokta Victoria veya Vancouver dışında çok fazla seçeneğiniz olacağını sanmıyorum. Bu bölgelerde Kanada çapında yağmurlarıyla meşhurdur. Fakat sayısız doğal güzellikleri sayesinde  yağmurun keyfini çıkartmayı öğreniyorsunuz.

 

 

Kanada hakkında bilgi bulabileceğiniz yazılarımızı daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Maliyet açısından değerlendirme yapmak isterseniz büyük şehirlerde eğitim almanın yaşamsal maliyetleri hemen hemen aynı kapıya çıkmaktadır. Eğitiminizi daha maliyetli veya daha pahalı hale getirmek tamamen sizlerin elinde olacaktır.

 

Kanada'da Dil Eğitimi İçin Dikkat

 

Kanada’da Dil Eğitimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kanada’da eğitim almaya karar verdiğimiz zaman kendinize yönelteceğiniz bir diğer soru ise ‘’Kanada’da hangi okula gitmeliyim’’ olacaktır. Okul seçerken öğretmenlerinden, sizlere sunduğu hizmetlere, derslerin işlenişinden, sınıf koşullarına kadar birçok koşulu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aşağıda Kanada’da dil eğitiminde dikkat etmeniz gereken noktaları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

 

Kanada’da Dil Eğitimi İçin Okul Fiyatları

 

 • Sizi yanıltmaması gereken en temel konu pahalı okul daha kaliteli okuldur algısı. Hemen hemen bütün okulların izlediği yol aynı olmak ile birlikte ingilizcenizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız hayata karışmanızda fayda var. Okulun dekorasyonuna ve reklamlara çokta aldanmayın. Kendi araştırmanızla Kanada’da uygun fiyatlı dil okulları rahatlıkla bulabilirsiniz. Google bu konuda en iyi dostunuz olacaktır.

 

 

 • Kanada’da İngilizce kursu almadan önce ders saatlerine göre fiyat belirlendiğini göreceksiniz. Bunun yanında size, kitap ücreti ve kayıt ücreti gibi ekstra fiyatlar çıkartacaklardır. Ödeyeceğiniz bütün ücretleri öğrendikten sonra okulların fiyat kıyaslamasını yapabilirsiniz.

 

Türk Öğrenci Yoğunluğu ve Eğitim

 

 • Gideceğiniz okulda mutlaka sizin gibi Türkiye’den gelen başkaları da olacaktır. Kendinizi tamamen soyutlamak veya kendi anadilinizi konuşan gruba tamamen bağlı kalmak çokta iyi bir seçenek olmayacaktır. Eğer ki tamamen Türk öğrenci sayısının az olacağı bir okul arıyorsanız, gitmek istediğiniz bölgede ki lokal okulları araştırmanızda fayda var.

 • Eğer ki şehirde ki veya okulda ki Türk öğrenci nüfusuyla aşırı derece takıntılıysanız Toronto, Türk öğrencilerin fazlasıyla tercih ettiği bir lokasyon olarak göze çarpmaktadır. Vancouver bu konuda iyi bir alternatif olacaktır. Daha öncede bahsettiğim gibi soğuktan fazla etkilenmeyeceğinizi düşünüyorsanız Edmonton veya Calgary bölgelerinde ki dil okullarını da inceleyebilirsiniz.

 

Okul Konumu, Sigorta ve Konaklama

 

 • Gideceğiniz okulun konumu sizin için önemli olacaktır. Okulun şehir merkezinde olması sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacaktır. Özellikle konaklama alacağınız ailelerin konumları uzak olsa bile, raylı ulaşıma yakın olması okula gidip gelmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kanada’da konaklama opsiyonları isimli yazıyı okumanızda fayda olacağını düşünüyorum.

 

 

 • Bazı okullarından birden çok şubesi olabildiği için, hangi lokasyonlarında eğitim alacağınıza dikkat etmenizde fayda var.
 • Mutlaka ama mutlaka sigortanızı yaptırın. Kaydolacağınız okulun sigorta opsiyonlarını mutlaka sorun. Eğer sigorta opsiyonları yok ise bireysel olarak sigortanızı yaptırın. Aşağıda Kanada bir kaç sigorta şirketinin sitelerini sizlerle paylaşacağım.
 • Ayrıca Kanada hükümetinin yaptırmış olduğu sigorta hakkında bilgi almak ve yaptırmak isterseniz Kanada’da yaşam masrafları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Hemen her öğrencinin aklında, eğitimlerinin toplam maliyetlerini oluşturmak adına yaptıkları bir hesap vardır. Kanada’da aylık yaşam giderleri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Maalesef kur farkından dolayı biraz maliyetli bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

 

Kanada’da Dil Eğitimi İçin Ekstra Tavsiyeler

 

Tavsiye-1 : Son olarak belirtmek isterim ki gideceğiniz okulda mutlaka bir Türk danışmanın olmasından emin olun. Çünkü İngilizceniz yetersiz olup derdinizi anlatmakta zorluk çekeceğiniz için anlık problemlerinizi çözmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şubesi olan bir okula gitseniz bile danışmanınızın aynı şehirde olmasına dikkat edin.

 

Tavsiye-2 : Dil okulu süresine karar vermeden önce mutlaka online da olsa seviye belirleme sınavınıza girmenizi tavsiye ederim. Böylece gerçek seviyenizi görerek ihtiyacınız olacak süre kadar eğitim alabilirsiniz. Bu durumlarda boşuna zaman kaybetme veya para harcamaktan da kurtulmuş olursunuz. Özellikle kolej ve üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin özen göstermesi gereken bir durumdur.

 

Tavsiye-3 : Uzun süreli aile yanı konaklaması alsanız bile aydan aya ödeme yapma seçeneklerini kullanmaya çalışın. Olası bir daha ucuz konaklama imkanınız olur ise değerlendirme fırsatınız olacaktır. Hava alanı karşılama hizmetini almamanızı tavsiye ederim. Oraya vereceğiniz 100-150$ civarı ücret yerine, toplu ulaşım veya hiç ingilizceniz yok ise taksiyle bile çok daha uygun fiyatlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

8 thoughts on “KANADA’DA DİL EĞİTİMİ İÇİN DİKKAT EDİN

 1. Kanada’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere önerim, gidecekleri okullarda ki öğretmenler hakkında daha önceden gidenlerden bilgi alsınlar. Her ana dili ingilizce olan güzel öğretemiyor maalesef. Bir kaç sertifika alıp bankacılık, muhasebecilik sektöründen geçiş yapanları öğretmenleriniz olarak bulabilirsiniz.

  1. Maalesef bazı Kanada dil okullarında bu tarz durumlar mevcut olabiliyor. Bu durumda net bilgi almanın en iyi yolu Kanada’ya daha önceden gelenlerden bilgi almak.

  1. Kanada’nın her yerinde eğitim kalitesi iyidir. Fakat iklim koşulları açısından kışın kalacak ve -30’ları sevmeyen insanların çok seçmelerini tavsiye etmem. Doğal güzellikleri, temiz havası ve iklim koşullarından dolayı Vancouver’ı her zaman bir adım önde tutarım. Eğer ki dil eğitimi için geliyorsanız Vancouver’ı öneririm çünkü Toronto’da Türk nüfusu çok fazla artmaya başladı son zamanlarda. Konum olarak daha yakın ve Türkiye’den direkt uçuşların olması sebebiyle Toronto biraz daha tercih ediliyor.

   1. merhabalar. Şöyle bir şey yapmak mümkün mü acaba? Burdan turist vizesi alıp Kanada’ya gitmek orada bir dil okuluna yazılıp öğrenci olarak kalabilmek? Eğer yardımcı olabilirseniz bir kaç sorum olacak size

    1. Merhabalar, turist vizesiyle en fazla 6 aya kadar dil eğitimi alabilirsiniz. Dolayısıyla uzun süreli olarak Kanada’ya gelmeyi planlıyorsanız direkt olarak Kanada’da eğitim için study permit e başvurmanız gerekmektedir.

 2. merhaba,
  Dil eğitimi almak için Türkiye den bir dil kursu danışmanlık firması ile anlaşmak şart mı? Şart ise tavsiye edeceğiniz bir firma var mı?

  1. Merhabalar Deniz, Kanada’da dil eğitimi almak için bir acenta ile çalışma zorunluluğunuz tabi ki yoktur. Direkt okullar ile iletişime geçerek iletişim sağlayabilirsiniz. Eğer ki okulda çalışan Türkçe bilen birisi var ise okul ile sizin aranızda iletişim sağlayabilirler. Zaten özellikle dil okulları için gideceğiniz yer de sizin dilinizi konuşan bir danışmanın olması sorunlarınızın çözümü ve size ilk aşamada yardımcı olunması adına çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.