KANADA’DA DİL EĞİTİMİ İÇİN DİKKAT EDİN

Kanada’ya gelmeden önce bir çoğumuz Avustralya, Malta gibi birçok seçeneğin arasından çeşitli nedenlerle elemeler yaparak Kanada’da dil eğitimi almaya karar vermişizdir.

 

Herkesin Kanada’da edindiği tecrübe farklı olabilir ve Kanada’da eğitim alırken dikkat etmeniz gerekenler için sizlere kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Yazının sonunda yer alan tavsiyelere de mutlaka göz atmanızı önermekteyim.

 

Kanada’da Hangi Şehirde Dil Eğitim Almalı

 

Kanada’da eğitim almaya karar verdiğiniz zaman bir sonra ki aşamanız gideceğiniz okulun hangi şehirde olmasına dikkat etmeniz gerektiğidir. Eğer ki kar fırtınaları veya -30 dereceler beni etkilemez diyorsanız bu konuda çokta seçici olmanıza gerek yok.

 

Daha ılıman bir iklim arıyorsanız çokta Victoria veya Vancouver dışında çok fazla seçeneğiniz olacağını sanmıyorum. Bu bölgelerde Kanada çapında yağmurlarıyla meşhurdur. Fakat sayısız doğal güzellikleri sayesinde  yağmurun keyfini çıkartmayı öğreniyorsunuz.

 

 

Kanada hakkında bilgi bulabileceğiniz yazılarımızı daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Maliyet açısından değerlendirme yapmak isterseniz büyük şehirlerde eğitim almanın yaşamsal maliyetleri hemen hemen aynı kapıya çıkmaktadır. Eğitiminizi daha maliyetli veya daha pahalı hale getirmek tamamen sizlerin elinde olacaktır.

 

Kanada'da Dil Eğitimi İçin Dikkat

 

Kanada’da Dil Eğitimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kanada’da eğitim almaya karar verdiğimiz zaman kendinize yönelteceğiniz bir diğer soru ise ‘’Kanada’da hangi okula gitmeliyim’’ olacaktır. Okul seçerken öğretmenlerinden, sizlere sunduğu hizmetlere, derslerin işlenişinden, sınıf koşullarına kadar birçok koşulu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aşağıda Kanada’da dil eğitiminde dikkat etmeniz gereken noktaları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

 

Kanada’da Dil Eğitimi İçin Okul Fiyatları

 

 • Sizi yanıltmaması gereken en temel konu pahalı okul daha kaliteli okuldur algısı. Hemen hemen bütün okulların izlediği yol aynı olmak ile birlikte ingilizcenizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız hayata karışmanızda fayda var. Okulun dekorasyonuna ve reklamlara çokta aldanmayın. Kendi araştırmanızla Kanada’da uygun fiyatlı dil okulları rahatlıkla bulabilirsiniz. Google bu konuda en iyi dostunuz olacaktır.

 

 

 • Kanada’da İngilizce kursu almadan önce ders saatlerine göre fiyat belirlendiğini göreceksiniz. Bunun yanında size, kitap ücreti ve kayıt ücreti gibi ekstra fiyatlar çıkartacaklardır. Ödeyeceğiniz bütün ücretleri öğrendikten sonra okulların fiyat kıyaslamasını yapabilirsiniz.

 

Türk Öğrenci Yoğunluğu ve Eğitim

 

 • Gideceğiniz okulda mutlaka sizin gibi Türkiye’den gelen başkaları da olacaktır. Kendinizi tamamen soyutlamak veya kendi anadilinizi konuşan gruba tamamen bağlı kalmak çokta iyi bir seçenek olmayacaktır. Eğer ki tamamen Türk öğrenci sayısının az olacağı bir okul arıyorsanız, gitmek istediğiniz bölgede ki lokal okulları araştırmanızda fayda var.

 • Eğer ki şehirde ki veya okulda ki Türk öğrenci nüfusuyla aşırı derece takıntılıysanız Toronto, Türk öğrencilerin fazlasıyla tercih ettiği bir lokasyon olarak göze çarpmaktadır. Vancouver bu konuda iyi bir alternatif olacaktır. Daha öncede bahsettiğim gibi soğuktan fazla etkilenmeyeceğinizi düşünüyorsanız Edmonton veya Calgary bölgelerinde ki dil okullarını da inceleyebilirsiniz.

 

Okul Konumu, Sigorta ve Konaklama

 

 • Gideceğiniz okulun konumu sizin için önemli olacaktır. Okulun şehir merkezinde olması sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacaktır. Özellikle konaklama alacağınız ailelerin konumları uzak olsa bile, raylı ulaşıma yakın olması okula gidip gelmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kanada’da konaklama opsiyonları isimli yazıyı okumanızda fayda olacağını düşünüyorum.

 

 

 • Bazı okullarından birden çok şubesi olabildiği için, hangi lokasyonlarında eğitim alacağınıza dikkat etmenizde fayda var.
 • Mutlaka ama mutlaka sigortanızı yaptırın. Kaydolacağınız okulun sigorta opsiyonlarını mutlaka sorun. Eğer sigorta opsiyonları yok ise bireysel olarak sigortanızı yaptırın. Aşağıda Kanada bir kaç sigorta şirketinin sitelerini sizlerle paylaşacağım.
 • Ayrıca Kanada hükümetinin yaptırmış olduğu sigorta hakkında bilgi almak ve yaptırmak isterseniz Kanada’da yaşam masrafları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Hemen her öğrencinin aklında, eğitimlerinin toplam maliyetlerini oluşturmak adına yaptıkları bir hesap vardır. Kanada’da aylık yaşam giderleri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Maalesef kur farkından dolayı biraz maliyetli bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

 

Kanada’da Dil Eğitimi İçin Ekstra Tavsiyeler

 

Tavsiye-1 : Son olarak belirtmek isterim ki gideceğiniz okulda mutlaka bir Türk danışmanın olmasından emin olun. Çünkü İngilizceniz yetersiz olup derdinizi anlatmakta zorluk çekeceğiniz için anlık problemlerinizi çözmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şubesi olan bir okula gitseniz bile danışmanınızın aynı şehirde olmasına dikkat edin.

 

Tavsiye-2 : Dil okulu süresine karar vermeden önce mutlaka online da olsa seviye belirleme sınavınıza girmenizi tavsiye ederim. Böylece gerçek seviyenizi görerek ihtiyacınız olacak süre kadar eğitim alabilirsiniz. Bu durumlarda boşuna zaman kaybetme veya para harcamaktan da kurtulmuş olursunuz. Özellikle kolej ve üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin özen göstermesi gereken bir durumdur.

 

Tavsiye-3 : Uzun süreli aile yanı konaklaması alsanız bile aydan aya ödeme yapma seçeneklerini kullanmaya çalışın. Olası bir daha ucuz konaklama imkanınız olur ise değerlendirme fırsatınız olacaktır. Hava alanı karşılama hizmetini almamanızı tavsiye ederim. Oraya vereceğiniz 100-150$ civarı ücret yerine, toplu ulaşım veya hiç ingilizceniz yok ise taksiyle bile çok daha uygun fiyatlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

32 thoughts on “KANADA’DA DİL EĞİTİMİ İÇİN DİKKAT EDİN

 1. Kanada’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere önerim, gidecekleri okullarda ki öğretmenler hakkında daha önceden gidenlerden bilgi alsınlar. Her ana dili ingilizce olan güzel öğretemiyor maalesef. Bir kaç sertifika alıp bankacılık, muhasebecilik sektöründen geçiş yapanları öğretmenleriniz olarak bulabilirsiniz.

  1. Maalesef bazı Kanada dil okullarında bu tarz durumlar mevcut olabiliyor. Bu durumda net bilgi almanın en iyi yolu Kanada’ya daha önceden gelenlerden bilgi almak.

  1. Kanada’nın her yerinde eğitim kalitesi iyidir. Fakat iklim koşulları açısından kışın kalacak ve -30’ları sevmeyen insanların çok seçmelerini tavsiye etmem. Doğal güzellikleri, temiz havası ve iklim koşullarından dolayı Vancouver’ı her zaman bir adım önde tutarım. Eğer ki dil eğitimi için geliyorsanız Vancouver’ı öneririm çünkü Toronto’da Türk nüfusu çok fazla artmaya başladı son zamanlarda. Konum olarak daha yakın ve Türkiye’den direkt uçuşların olması sebebiyle Toronto biraz daha tercih ediliyor.

   1. merhabalar. Şöyle bir şey yapmak mümkün mü acaba? Burdan turist vizesi alıp Kanada’ya gitmek orada bir dil okuluna yazılıp öğrenci olarak kalabilmek? Eğer yardımcı olabilirseniz bir kaç sorum olacak size

    1. Merhabalar, turist vizesiyle en fazla 6 aya kadar dil eğitimi alabilirsiniz. Dolayısıyla uzun süreli olarak Kanada’ya gelmeyi planlıyorsanız direkt olarak Kanada’da eğitim için study permit e başvurmanız gerekmektedir.

 2. merhaba,
  Dil eğitimi almak için Türkiye den bir dil kursu danışmanlık firması ile anlaşmak şart mı? Şart ise tavsiye edeceğiniz bir firma var mı?

  1. Merhabalar Deniz, Kanada’da dil eğitimi almak için bir acenta ile çalışma zorunluluğunuz tabi ki yoktur. Direkt okullar ile iletişime geçerek iletişim sağlayabilirsiniz. Eğer ki okulda çalışan Türkçe bilen birisi var ise okul ile sizin aranızda iletişim sağlayabilirler. Zaten özellikle dil okulları için gideceğiniz yer de sizin dilinizi konuşan bir danışmanın olması sorunlarınızın çözümü ve size ilk aşamada yardımcı olunması adına çok önemlidir.

 3. Merhaba;
  Dil kursu yerine kolejlerin hazırlık sınıfları tercih etsek nasıl olur. ESL sınıfları vs…

  1. Çok daha mantıklı bir seçenek olacağını düşünüyorum. Böylece kolejin diploma programlarına direkt olarak kendinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 4. Merhaba.oğlum lise 1 i bitirecek bu yaz . Kanada da 1 ay dil okuluna göndermek istiyorum.Yazınızdan Vancouver daha uygun görünüyor. Orada tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı?

  1. Vancouver’da bulunan Cornerstone International Community College of Canada okulunun dil eğitimleri oldukça başarılı ve öğrenci memnuniyetinin yüksek olduğu bir okuldur.

 5. Merhaba, ingilizcem yok denecek kadar az. Vancouvere gitmek istiyorum. dil okullarını araştırıyorum hangi okul daha iyidir.

  1. İngilizceniz yok denecek kadar az ise ilk etapta temeli Türkiye’de geliştirerek atarsanız sizin için çok daha sağlıklı olacaktır. Olabildiğince kendinizi geliştirip burada daha ileri konuları öğrenmeniz ve bu konular üzerinde sürekli pratik yapmanız gelişiminizi daha çok hızlandıracaktır. Ayrıca başlangıç seviye konuları öğrenmek için çok fazla bir harcama yapmamış olacaksınız. Gideceğiniz okulda sürekli olarak bulunan Türk birinin olması, adaptasyonunuz için çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bir önce ki yorumda bahsetmiş olduğum üzere bağlantısını paylaştığım okul ile iletişime geçebilirsiniz. https://ciccc.ca/

 6. Kanada’da dil okulundayken çalışma iznimizin olmadığını duydum azama sanıyorum benim gibi pek çok kişi masraflarını karşılamak için çalışmak istiyor. Sizin tecrübelerinize göre orada izinsiz çalışmak mümkün mü acaba?

  1. Kanada’da dil okulları malesef öğrencilere çalışma izni vermemektedir. Kanada’da dil eğitimi alırken çalışan var ise bile yakalandığı takdirde büyük sorunlarla karşılaşma tehlikesini göze almıştır.

 7. Merhabalar. Dil eğitimi için aklımda irlanda vardı 3 aylık için , fakat canadayı biraz araştırınca hem eğitim saatlerinin daha fazla olduğunu hemde daha uygun fiyatlarda olduğunu öğrendim. Sizden ricam güvenilir bir firma ve okul önerebilir mısınız? Maksimum verim alabileceğim bir kurs ve iyi bir danışmanlık şirketi önerebilir deniz minettar olurum. Teşekkürler

  1. Merhabalar Oğuz, Kanada’da dil eğitimi genel itibariyle değerlendirecek olursak diğer ülkelere göre çok daha uygun maliyetli olmaktadır. Okulların bazılarında direkt olarak bilgi alabileceğin danışmanlar bulunmaktadır. İstersen Cornerstone International Community College of Canada ile dil kursları hakkında iletişime geçebilirsin. Hem kaliteli bir eğitimi var hem de uygun fiyatlılar. Başarıları dilerim

 8. Merhaba,
  Esim dil egitimi icin kanadayi istiyor yalniz soyle bi durum var. Bende onunla beraber gitmem gerek esim dil okuluna kabul olursa ben ve cocugumuz da oraya gidebilirmiyiz ve benim calisma oturma iznim olur mu..?

  1. Eşiniz sadece Kanada’da dil eğitimi almak için gelmeyi planlıyorsa size otomatik olarak çalışma izni vereceklerini zannetmiyorum. Devlet okullarında diploma programına katılırsanız, o şekilde çalışma izni alma imkanınız olabilir. Detaylı bilgiler için ICCRC göçmenlik danışmanlarıyla görüşmeniz sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

 9. Merhabalar, Kanada’da yaratıcı yazarlık okumayı düşünüyorum. Sıcaklık benim için farketmez, alışılır hepsine oralarda yaşayanlar nasıl alışıyorsa. Benim öğrenmek istediğim şu ki okullar çok mu pahalı? Burs almam mümkün olabilir mi? Aylık ne kadar parayı gözden çıkarmam gerekir burs alsam bile? Yeni araştırmaya başladım ve işin içinden çıkamadım, bakacak o kadar çok yer var ki… Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Gökçe, geç dönüşüm için kusura bakma lütfen. Uzun bir süredir ilgilenemedim siteyle. Açıkçası okumak istediğin bölüm genel itibariyle devlet okullarında bulabileceğin bir alan. Devlet okulları içinde Kanadalı’ların veya oturum izni sahiplerinin ödemiş olduğu ücretin neredeyse 3 katı ücret alıyorlar. Dolayısıyla maddiyata dikkat etmek gerekmektedir. Yaşam masrafları içinde yaşayacağın yerden yere göre değişir fakat Vancouver ile ilgili olarak bilgi almak istersen, diğer yazılarıma göz atmanı tavsiye ederim.

 10. Merhaba,
  Ben kanadaya dil okulu ile gidip, kalabildiğim kadar kalıp oturma izni almaya çalışacağım. Fakat bir kaç sorum var sizlere, cevaplarsanız sevinirim
  1. Ben evliyim,çocuğum yok. Eşimi de kanadaya götürebilir miyim dil okulu aşamasında ? Yoksa onunda bir dil okuluna kayıt olması gereklimi ? Ne şekilde eşimi kanadaya getirtebilirim?
  2.Dil okulundan sonra, kanada yaşayabilmek için nasıl bir yol izlenmeli? oturma izni nasıl alınır?

  1. Merhaba Burak, Kanada’ya çift olarak gelmeyi planlıyorsanız ikinizin de eğitim alması en ideal yollardan biri olabilir. Kanada’da oturum izni alabilmenin süresi adaydan adaya göre değişiklik göstermekte ve değerlendirme süreci dikkatlice, işinin ehli göçmenlik danışmanları tarafından yapılmalı. Dolayısıyla araştırılması ve bütün detayları ile incelenmesi bir konu.

 11. merhaba nisan ayında ben de eğitim için vancouver a gelmeyi düşünüyorum. şuan hazırlık kısmındayım. okul olarak vancouver international college düşünüyorum . sence nasıl ? tşk.

  1. VIC, genel itibariyle bildiğim kadarıyla Howe Street üzerinde bir binanın ikinci katında yer alan dil okuludur. Öğretmen ve eğitim kalitesi ile ilgili olarak olumlu veya olumsuz yorum yapmam çok sağlıklı olmayacaktır. Fakat ilerleyen zamanlarda Vancouver hem eğitim alıp hem çalışmak istersen Cornerstone International Community College of Canada’nın diploma programlarına göz atmanı tavsiye ederim. Eğer ki diploma programlarına direkt olarak katılabilecek şekilde gelişim sağlayamazsan, İngilizce hazırlık sınıfları ile yeterli seviyeye gelerek diploma programlarına direkt olarak geçiş yapabilirsin.

 12. merhaba ben Çukurova üniversitesi bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim geçen sene hazırlığı geçmeme rağmen derslerde çok yetersizim yazın 2 aylık dil okulu düşünüyorum nasıl bir süreç izlemeliyim

  1. Okullar ile iletişime geçerek eğitim almak istediğinizi belirtebilirsiniz. Dilerseniz Cornerstone International Community College’ın yoğunlaştırılmış İngilizce kurslarını deneyebilirsiniz. Başarılar dilerim!

 13. Kanada’ya Bilgisayar yazılım üzerine bir okula gitmek, sonrasında çalışma izni almak istiyorum.bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.yazılım kursu veren kolej adlarını öğrenmek istiyorum..Teşekkürler.

  1. Kanada’da yazılım üzerine eğitim almak istemeniz çok akıllıca. İş imkanları ve yazılım sektöründe ki talepler dolayısıyla Kanada bu alanlara özel ilgi duymaktadır. Mezuniyet sonrası çalışma izni almaya odaklanmaktansa direkt olarak kendinizi geliştirmeye odaklanırsanız sizin için çok daha sağlıklı olacaktır. Bu alanda kendinizi geliştiremedikten sonra size dilediğiniz kadar çalışma izni verseler çok fazla bir şey fark etmeyecek. BCIT, Langara, Cornerstone International Community College, Brain Station gibi okullarda yazılım üzerine bölümler bulabilirsiniz.

 14. Merhabalar üniversite 3. Sınıf ögrencisiyim bu yıl. Kümülatif ortalamam 1.67 bu gitmeme engel olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.