Batı Karadeniz’in Güzellikleri

Ülkemizin oksijen oranı en bol olduğu cennet köşelerinden biri olan Batı Karadeniz, yıllar geçtikçe insanoğlunun onca engeline rağmen güzelliğine güzellik katmayı başarmaktadır. Saymakla bitmeyecek Batı Karadeniz’in güzellikleri, konuklarına adeta görsel şölen sunmaktadır. Maviliklere varamadan yeşilliklerin içine doğru ilerleyen doğa harikası dereler adeta Karadeniz kılcalları gibidirler. Yemyeşil vadileri insana huzur verirken, sizlere sadece bu anların tadını çıkartmak kalıyor.

batı karadeniz
Batı Karadeniz

Batı Karadeniz’in doğusuna kıyasla daha az yaylanın bulunması bir handikap yaratmasının yanı sıra tarihi zenginliğinin, el değmemiş ormanlarının içerisinden süzülen şelaleleri, dünyaya nam salmış gölleri ve doğasının göz alıcı güzelliğiyle misafirlerinin tercih sebebi olmaktan geri kalmamaktadır.

Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Anlatmaya kelimelerin yettiği kadar sizlere aktaracağım doğa harikası Karadeniz’in batısından doğusuna bulunan bütün güzelliklerini sizlere sunmak isterim. Ülkemizin kuzey yakasını oluşturan bu güzel diyarlara yolculuğa çıkarak hayatınızda bambaşka deneyimlere sahip olabileceğinizden emin olabilirsiniz.

batı-karadeniz-abant
Gülen Kayalar Şelale Yolu

Bolu

Karadeniz’in batısında yer alan Bolu ili tarihi dokusunu günümüze kadar koruyan ve tertemiz doğasından ödün vermeyen yapısıyla ülkemizin en güzel illerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Kendine özgü yöresel yemekleri ile de ziyaretçilerine lezzet şöleni yaşatan Bolu, zengin tarihiyle de dikkat çekmektedir.

batı-karadeniz-bolu
Abant Gölü

Eski dönemlerden kalma hamamları, hanları ve tarihi evleriyle sizleri eski dönemlere taşıyacak olan bu güzide şehrimiz Abant Yedigöller’in muhteşem doğasıyla adeta turistlerin akını haline gelmiştir.

Safranbolu

Ülkemizin en şirin kentlerinden biri olan Karabük’te bulunan Safranbolu adeta yaşayan bir tarihtir. Günümüzde marka kent haline gelen tarihi evleriyle UNESCO Dünya Kalıcı Mirasları arasında yer almayı başarmıştır. Eski dönemlerin izlerini her sokağında taşıyan Safranbolu, zamana adeta meydan okuyan Tarihi Evleri ile sizleri zaman içinde yolculuk etmeye davet edecektir.

safranbolu-evleri
Tarihi Safranbolu Evleri

Sadece tarihi evlerden ibaret olmayan Safranbolu adeta bir kanyon kenti olarak da bilinmektedir. Kanyonlardan sadece bir tanesi olan Akçasu Kanyonu’nun sizlere sunduğu doğal güzellikleri ile yeşillikler arasından bambaşka bir kapı açmaktadır. İçerisinde bulunan şelaleri ve bin bir çeşit bitki örtüsüyle ferah bir havaya kavuşmak isterseniz burası gayet ideal bir bölgedir.

Tokatlı Kanyonu’nu ayaklarınızın altına alabileceğiniz ve sizleri adeta gökyüzünde uçuyor hissiyatına sürükleyen Seyir Terası da bambaşka deneyimler yaşatmak için misafirlerini beklemektedir. Uçuruma doğru uzanan çıkıntısıyla inanılmaz fotoğraf kareleri elde etmenizi sağlayan Kristal Teras misafirlerine değişik deneyimler yaşatmaktadır.

batı-karadeniz-kristal-teras
Kristal Teras

Şehir merkezine inecek olursanız görmeniz gereken yerlerin en başını Cinci Hanı ve Hamamı çekmektedir. Döneminin en ünlü kervansarayları arasında yer alan bu yapı ihtişamın ve zenginliğin sembolü haline gelmiştir. Safranbolu manzarasını görebileceğiniz Cinci Hanı ve Hamamı’nın tepesinden Tarihi Evleri panoramik olarak izleme şansını yakalayabilirsiniz. Eğer şehri daha da yukardan süzmek istiyorum derseniz, Hıdırlık Tepesi sizlerin isteğinizi sonuna kadar karşılayacaktır. Müze kent Safranbolu’nun tamamını kapsayan muhteşem manzarası sizleri bekliyor.

batı-karadeniz-cinci-hamami
Cinci Hanı Hamamı

Safranbolu’ya gelmişken Arasta Çarşısı’nı görmeden kesinlikle ayrılmayın. Adeta yöresel eşyaların cenneti olan çarşıda aradığınız her türlü hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Eski zamanlardan beri ticaretle hayatını sürdüren bu kent yöresel eşyaların günümüze dek taşınmasında mihenk taşı görevi görmektedir.

Amasra

Ünlü sanatçılarımızdan Barış Akarsu’nun deyimiyle “toprak kokan şehir, deniz kokan şehir, sevda kokan şehir” Amasra; tam bir liman kenti olarak bilinmektedir. Denizlerin mavisinden yamaçların yeşilliklerine kadar uzanan eşsiz manzarasıyla kusursuz bir görünüme sahip olan bu şehir Batı Karadeniz’in kalbinin attığı yerdir. Binlerce yıllık tarihi ve şirin sahil kasabasıyla gezginlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Amasra’yı kuşbakışı olarak görebileceğiniz tek yer Bakacak Tepesi’dir. Şehrin tamamını fotoğraflayabileceğiniz ve belki de dünya üzerinde ki en güzel manzaralardan birine sahip Bakacak Tepesi Batı Karadeniz’in en ihtişamlı manzaralarını sizlere sunmaktadır.

amasra-tavşanlı
Amasra

Amasra Kalesi’nin denize dik uzanan kale surları ile adeta Karadeniz’in inatçı dalgalarına meydan okumaktadır. Manzaranın doyasıya tadını çıkarabileceğiniz kalede çayınızı yudumlayarak tertemiz deniz kokusunun keyfini çıkartabilirsiniz. Kaleye kadar gelmişken yöresel eşyaların sergilendiği Çekiciler Çarşısı’nı da mutlaka görmelisiniz.

Amasra’ya kadar gelmişken bir tepenin üzerine işlenmiş olup şehrin girişinde sizleri karşılayan Kuş Kayası Anıtı’nı görmeden giderseniz çok şey kaybedersiniz. Anadolu’da başka bir örneği bulunmayan bu yapıda Roma Dönemi’nde hakimiyetin sembolü olan kartal heykeli ve temsili bir imparator heykeli bulunmaktadır.

kuş-kayası-anıtı
Kuş Kayası Anıtı

Zonguldak

Karadeniz’in en hareketli şehirlerinden biri olan Zonguldak Ereğli’si ile bölgeye daha bir hareket katmaktadır. Batı Karadeniz’in incilerinden bir tanesi olarak mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Yemyeşil bitki örtüsü ve sahil kenti olmasıyla birlikte tipik bir Karadeniz şehri olarak dikkat çekmektedir. Ereğli’nin şehir merkezi dışında en dikkat çeken noktaları arasında Türkiye’nin en uzun mağaralarının bulunduğu Zonguldak, Cehennem Ağzı ve Gökgöl mağaralarına ev sahipliği yapmaktadır.

karadeniz-ereğli
Karadeniz Ereğlisi

Tipik Yunan mitolojisi efsanelerinin anlatıldığı Cehennem Ağzı Mağarası binlerce yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ilginç bir mağara akustiği oluşturmaktadır. Zaman zaman eski dönemler de duvarlara işlenmiş resimleri de görebileceğiniz bu mağara bazı dönemlerde yaşam alanı olarak da kullanılmıştır. Hemen aynı bölgede bulunan Gökgöl Mağarası da damlataş oluşumları açısından en zengin mağaralarımızdan biri olarak dikkat çekiyor.

batı-karadeniz-gokgol
Gökgöl mağarası

Batı Karadeniz’in görüntülü olarak izleyebileceğiniz harika bir videoyu sizlere sunuyorum.

2 thoughts on “Batı Karadeniz’in Güzellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.