Doğu Karadeniz İncileri

İnsanın yüreğine fısıldayan vadileri, kuşların cıvıltıları arasından yükselen şelalelerin sesleri, yeşilin her bir tonunu tek tek görebileceğiniz uçsuz bucaksız ormanları ve tadına doyum olmayan leziz yemekleri ile Doğu Karadeniz adeta yeryüzüne cennetin yansımış hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıradağların üzerine sıralanmış yüzlerce yaylası ve onlarca metre yükseklikten bir tül gibi süzülen şelaleleri ile bu güzel topraklar sizleri adeta bambaşka diyarlara taşımaktan geri kalmıyor.

Yer yer bulutların üzerine çıkacağınız Doğu Karadeniz gezileriyle, yeri geldiğinde de kendinizi ormanların içinde ki patikalardan geçerken gizemli ve büyüleyici manzaralarda bulabilirsiniz. Yeşil gezegen ne kadar anlatılsa da ülkemizde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olarak belki de kendine ilk sıralarda yer bulmaktadır.

Amasya

Doğu Karadeniz’in en farklı duraklarından biri olarak bilinen Amasya, tarih kokan şehir olarak literatürlere geçmektedir. Şehzadeler Şehri olarak da bilinen Amasya’yı tam tepeden gören Harşena Kalesi ve Yeşilırmak adeta sembol haline gelmişlerdir. Kayalara işlenmiş Kral Mezarları ile adeta gövde gösterisi yapan Amasya gezmeye doyamayacağınız bir sürü tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

doğu_karadeniz_amasya
Amasya – Kral Mezarları
doğu_karadeniz_amasya-1
Amasya Kalesi

Samsun

Kurtuluş Savaşı’mızın simgesi haline gelen Samsun yakın tarihimizden bir çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Bunların başını çekenlerden biri tabi ki Bandırma Vapuru’dur. Daha çok çeşitli dönemlerden kalma eserlerin sergilendiği müzelerin ağırlıkta olduğu bir şehir olan Samsun hala Kurtuluş Savaşı’nın izlerini taşımaktadır. Eğer Samsun’un etkileyici manzarasına tanıklık etmek isterseniz Amisos Tepesi tam da aradığınız yer olacaktır. Tümülüslerden oluşan Amisos etkileyici tarihiyle de misafirlerine şaşırtıcı dakikalar yaşatmaktadır.

doğu_karadeniz_samsun
Samsun – Bandırma Vapuru

Trabzon

Sisli yamaçların eteklerinden süzülen yeşilliklerin süslediği Karadeniz sahillerinde bulunan kadim bir şehirdir Trabzon. Karadeniz seyahatlerinin ağır toplarının çoğunlukta bulunduğu Trabzon misafirlerine adeta görsel şölen yaşatmaktadır. Trabzon ziyaretinizde yeşilin her tonunun bulunduğu sık ormanları ile doğanın en saf halini görebileceğiniz Uzungöl’den, halen daha dönemin keşişlerinin soluduğu havaya ve içtikleri suya sahip olan ve geçmişinden bir şey yitirmeyen Sümela Manastırı’na, Batı Rönesansı mimarisine sahip ihtişamlı yapısıyla Atatürk Köşkü’nden, Osmanlı Dönemi’nin kapalı çarşısı tek kubbeli Bedesten’e ve insanı ferahlatan dokusuyla birçok yaylayı hatta daha fazlasını görme imkanına sahipsiniz.

doğu_karadeniz_trabzon
Trabzon – Sümela Manastırı
doğu_karadeniz_trabzon-1
Trabzon – Atatürk Köşkü
doğu_karadeniz_trabzon-0
Trabzon – Uzungöl

Ordu

Yüzlerce farklı yeşil tonunun Karadeniz mavisiyle buluştuğu özgün bir şehirdir Ordu. Hemen her Karadeniz şehri gibi Ordu’da birbirinden güzel yaylalara, göllere ve derelere ev sahipliği yapmaktadır. Ordu’yu farklı kılanlar ise, Karadeniz’i bütünüyle ayaklarınızın altında hissedeceğiniz Boztepe, dünyaca bilinen Yason Kilisesi’nin bulunduğu Yason Yarımadası, Bolaman Kalesi, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Gölköy Kalesi ve Ünye Kalesi olmaktadır.

doğu_karadeniz_ordu
Ordu – Boztepe
doğu_karadeniz_ordu_0
Ordu – Yason Burnu

Rize

Karadeniz’in incisi olarak bildiğimiz Rize, yemyeşil vadilerden süzülüp derelere kavuşan hırçın sularının şelalelerle süslendiği huzur dolu bir şehirdir. Rize’nin dört bir yanından akıp giden Gelin Tülü Şelalesi, Palovit Şelalesi, Bulut Şelalesi gibi birçok şelale misafirlerine adeta görsel şölen sunmaktadır. Berraklığın ülkemizdeki nadir temsilcilerinden Rize’de yoğun olarak görebileceğiniz bir başka yapı ise derelerin üzerinden doğanın ahengine uyum sağlayarak yükselen kemerli taş köprüler bölgeye bambaşka bir hava katmaktadır. Tabi ki Rize denince akla Doğu Karadeniz’in muhteşem yaylaları gelmektedir.

doğu_karadeniz_rize
Rize

Karadeniz Yaylaları’ndan belki de en bilinenlerinden örnek vermek gerekirse; Ayder Yaylası, Hemşin Yaylası, Palovit Yaylası, Hemşin ve Anzer Yaylaları göze çarpmaktadır. Yaylaların tepelerinden süzülen sis bulutunun gizemi, tertemiz havası ve doğası ile yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kurtulmanın en güzel yoludur Karadeniz Yaylaları.

doğu_karadeniz_ayder
Rize – Ayder Yaylası

Giresun

Fındık ve kirazın anavatanı olarak bildiğimiz Giresun, geçmişten günümüze dokusunu koruyabilen ve adeta yaşayan bir tarihtir. Doğu Karadeniz sahillerinden dağların zirvelerine uzanan ormanlarıyla dikkat çeken Giresun’da, kesme taşlarının dikkatle yerleştirilmesiyle inşa edilen Yeşil Camii ve tipik Karadeniz yaylalarını görme imkanı bulabilirsiniz. Tabi ki Giresun’a gelirseniz yöresel lezzetlerin tadına bakılmadan gidilmemelidir.

doğu_karadeniz_giresun
Giresun Sahili

Artvin

Doğu Karadeniz’in en doğusunda yer alan Artvin için cennetin yeryüzüne yansımış hali desek hiçte yanlış sayılmaz. Eşsiz manzaralara sahip vadileri, uçsuz bucaksız ve yemyeşil ormanları, yeryüzünden göğe doğru uzanan görkemli dağları ve turkuaz rengi sahilleriyle misafirlerine bambaşka bir dünya sunmaktadır. Yakın zamanda Türkiye’nin 10. “Sakin Şehri” (Cittaslow) ünvanını alan Şavşat, bu değeri 70 üzerinde kriteri yerine getirerek elde etmiştir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin hüküm sürmesinden dolayı doğasıyla olduğu kadar tarihiyle de dikkat çekmeyi başarmıştır.

doğu_karadeniz_borçka
Artvin – Borçka

Dağların sarp yamaçlarında bulunan kaleler ve bölgenin çeşitli yerlerinde ki kalıntılar ise bu tezi doğrular niteliktedir. Ülkemizin en önemli biosfer rezervinin de bulunduğu Artvin’de, muhteşem güzellikleriyle BorçkaKaragöl, Cevizli Kilise ve bin bir çeşidi içerisinde barındıran florasıyla doğal yaşamı ziyaret edilmesi gereken yerlerin en başında gelmeyi hak ediyor.

doğu_karadeniz_artvin
Artvin – Karagöl

Eğer Doğu Karadeniz’i en baştan daha açık bir şekilde tanımak isterseniz aşağıda ki video sizlere dilediğinizden fazlasını verecektir. Tatlı sert Doğu Karadeniz macerası için sakın geç kalmayın.

Bütün bu doğal güzellikleri gezebilmek için birbirinden özel Karadeniz Turları‘nı incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.