KANADA’DA KONAKLAMA OPSİYONLARI

Hiç şüphesiz ki son zamanların en popüler ülkeleri arasında dünyanın her yerinden gelen insanların ortak olarak buluştuğu nokta tabi ki Kanada’dır. Kanada’da konaklama opsiyonları için detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

 

Özellikle İngilizce öğrenmek isteyen insanların kur farkının daha makul olması ve en önemlisi kendilerini özgür hissetmelerinden dolayı Kanada’yı çok daha farklı yerlere taşımaktadır. Kanada’ya geldikten sonra herkesin aklında şu soru oluşmaktadır.

 

Nerede kalacağım ve Kanada da konaklama koşulları nelerdir ve nasıl yaparız? Kanada’da konaklama için karar vermeden önce Kanada’da yaşam masrafları isimli yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

 

 

Tabi ki herkes bilmedikleri bir ülkeye gitmenin tedirginliğinden dolayı konaklama kısmı tamamen kara kutu gibi gelmektedir. Temel olarak ev/oda kiralama, yurtlarda konaklama ve aile yanı konaklama olarak üçe ayrılmaktadır. Aşağıdaki resimde de sınıflandırmaları detaylı olarak görebilirsiniz.

 

Bu opsiyonların her birinden sizlere k bu konularda yoğun olarak sorulan soruların cevaplarını sizlere aktararak bir nebze olsun Kanada da konaklama koşulları ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerini gidermek isterim.

 

Kanada’da Ev/Oda Kiralama

 

Kanada’da ev veya oda kiralamak için bütün ihtiyacınız olan uygun fiyatlı bir yer bulmanızdır. Özellikle oda kiralama yöntemini tercih edecekler karşılıklı güven ortamı üzerine bu yöntemi seçebilirler. Yani genel olarak evi sizden önce kiralayan kişi bazen ev sahibinin bilgisinde veya bilgisi dışında size kaldığı evin bir odasını kiralar ve konaklamanızı gerçekleştirirsiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise depozito verdiğinizde söylemiş olduğunuz süreden önce çıkarsanız veya yerleştiğiniz odayı temizlemeden çıkarsanız ilk taşınırken ödemiş olduğunuz depozitodan kesintiler olabilir. Kısaca özetlemek gerekirse;

 

  • Oda kiralamaları biraz riskleri barındıran bir konaklama şeklidir fakat bir sorunla karşılaşacak olmanız düşük bir olasılıktır.
  • Uygun fiyatlı oda bulmak için internet üzerinden sürekli araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. Aşağıda belirtilecek internet sitelerini kullanabilirsiniz.
  • 2-3 kişi birleşerek daire kiralaması, kontratla yapıldığı için en güvenilir ve ucuz yöntemdir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kiralayacağınız dairede fiyata nelerin dahil olup olmadığı ve ısıtma probleminin olup olmadığıdır.
  • İçi yeni olan ve ulaşımın okulunuza kolay olabileceği şehir merkezi dışında ki daireleri tercih etmeniz sizi maddi açıdan çok rahatlatacaktır.

 

 

Ayrıca aşağıda görmüş olduğunuz sitelerden rahatlıkla araştırma yapabilirsiniz. Hızlı geri dönüşler için mail yerine verilen iletişim numarasını direkt olarak aramanız işinizi hızlandırmak ile birlikte iletişimi de oldukça kolaylaştıracaktır.

 

craiglist.ca

padmapper.com

kijiji.ca

Kanada’da Yurt Konaklamaları

 

Kanada’da tercih edeceğiniz bir diğer konaklama seçeneği olan yurt konaklamaları aile yanı konaklamalara oranla biraz daha uygun maliyetlidir. Yurt konaklamaları sadece ülkemizdeki KYK veya özel öğrenci yurtları gibi değildir.

 

Filmlerde görmüş olduğunuz 7-8 odalı müstakil evlerin her odasının mevcuduna göre kaldığı yer olarak düşünebilirsiniz. Tek kişilik veya çift kişilik odalarda konaklamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır. Bunların dışında daha modern öğrenci yurtları da tabi ki mevcuttur. Tabi ki aylık fiyatları da değişiklik göstermektedir.

 

Kanada da konaklama opsiyonları

 

Genel olarak yurt konaklamalarının uygun fiyatlı olmasına rağmen bazı yurt konaklamalarında genel problemlerinin çözülmesi firma ile bağlantılı olduğu için bazı sorunların çözülmesi zaman alabiliyor. Bir diğer sorun ise evde yemek yapmak ile vakit geçirmeyi seven insanlar topluluğu var ise yemek yapmak için zaman zaman sıkışıklık yaşanabilir.

 

Diğer bir sıkıntı ise sözde güvenlik hizmetleri amacıyla geri ödenmemek koşuluyla alınan belli bir miktar ücrettir. Fakat her şeyin ötesinde çok iyi dostluklar kurabileceğiniz insanlarla karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Aile yanı konaklamadan çok daha özgür bir ortama sahip olabilirsiniz. Herkes sizin gibi öğrenci olduğu içinde evde eğlence eksik olmamaktadır. Sorumlu kişiden izin alarak partiler yapmanızda mümkündür tabi ki! Bir diğer artısı ise yemek istediğiniz yemeği yapmakta tamamen özgürsünüz.

Kanada’da Aile Yanı Konaklama

 

Kanada için öğrencilerin ilk geldikleri zaman vize işlemlerinde kalacakları yerleri resmi olarak belirtmek ve bulunduğunuz şehre daha kolay adapte olabilmeniz adına öğrencilerin en azından ilk aylar için en çok tercih ettiği konaklama yöntemidir.

 

Kalacağınız ailenin tercihleri veya evinizin okula uzaklığı gibi faktörler tamamen sizin şansınıza bağlıdır. Unutulmaması gerekmektedir ki kalacağınız ailelerin her biri özel olarak testlerden geçirilmiştir ve güvenilir ailelerden oluşmaktadır.

 

Kanada da konaklama opsiyonları

 

Size bağlı olan tek şey formda dolduracağınız yemek tercihleri, sigara içimi veya evde evcil hayvan isteyip istemediğiniz gibi rahat etmenizi sağlayacak çeşitli opsiyonları seçme şansına sahipsiniz. Ayrıca ücretlerine göre değişkenlik göstermek ile beraber ailenden kaç öğün yemek istediğinizi de seçebilirsiniz.

 

Kanada onlarca farklı milliyetlerden insanların bir arada yaşadığı bir ülke olduğu için kalacağınız ortama uyum sağlamanız biraz da sizlerin elindedir. Eğer uyum sağlayamazsanız kurallar dahilinde ailenizi değiştirmeyi talep edebilirsiniz.

 

Hemen aşağıda direkt olarak aile yanı konaklama bulabileceğiniz siteleri bulabilirsiniz. Bu sitelerden iletişim kurarak konaklamanızı ayarlayabilirsiniz.

 

https://www.homadorma.com/

https://www.cypressaccommodations.com/

https://www.homesweethomestay.com/

 

Kanada’da konaklama opsiyonları bu şekilde gerçekleşmektedir. Sizlere genel olarak tavsiyem ilk ayınızda aile yanı veya yurt konaklama tercih edip, 1 aylık süre zarfında oda veya daire kiralama yoluna gitmenizdir. Tabi ki Kanada’da kalacağınız süre boyunca aile yanı konaklama veya yurt konaklamayı tercih edebilirsiniz.

4 thoughts on “KANADA’DA KONAKLAMA OPSİYONLARI

  1. Gönderdiğiniz bu rehber sayesinde bazı bilmediklerimizi öğrenmiş olduk teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.