kanada hakkında bilgi

KANADA HAKKINDA 10 İLGİNÇ BİLGİ

Kanada hakkında bilgi bulmak için büyük bir olasılıkla internette aramadığınız yer kalmamıştır. Zaten şu an da bu sayfada bulunmanızın temel sebeplerden biri de Kanada hakkında daha fazla bilgi bulmayı hedefliyor olmanız olsa gerek. Kanada’da yaşamak ile ilgili daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz diğer yazılardan ziyade bu sefer Kanada’da hakkında belki de ilk defa duyacağınız enteresan bilgileri sizler için toparladım. Aşağıda Kanada hakkında 10 ilginç bilgiyi bulabilirsiniz:

 • Kanada dünya üzerinde en çok yer kaplayan ikinci ülke olarak tarihte yerini almaktadır. Birinci ülkeyi merak ettiğinizi duyar gibiyim… Cevap tabi ki de Rusya.

kanada hakkında bilgi

 • Kanada, dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla göle sahiptir. Doğal güzellikler ile sürekli karşılaşmak sizleri şaşırtmıyor olsa gerek. Özellikle Ontario bölgesi 250 binden fazla göl içermektedir.

kanada doğal güzellikleri

 • Kutup ayısı nüfusunun fazlalığını göz önüne alacak olursak enteresan önlemler sizleri şaşırtabilir. Özellikle Yukon eyaletinde insan toplam insan nüfusu ayıların nüfusundan çok daha azdır. Örneğin Kanada’nın bazı bölgelerinde, yayaların olası kutup ayısı saldırılarından kaçabilmeleri için sürücüler arabalarını kilitlemezler.

 • Kanada’nın yüz ölçümünün büyüklüğü ile Pasifik ve Atlantik okyanuslarına bağını düşünecek olursak en uzun kıyı şeridine sahip olduğunu söylemek hiçte zor değil.

kanada okyanus sınırı

 • Şehir planlamalarının baklava dilimi şeklinde yapılmasının getirdiği avantajların yanı sıra 1896 km uzunluğuyla bilinen Yonge Street dünyanın en uzun caddesi olarak tarihe adını yazdırmıştır.

kanada hakkında bilgiler

 • Kutup ayılarının fazlalığı sizi yanıltmasın. Kuzey Amerika kunduzu Kanada’nın milli hayvanı olarak bilinmektedir.

kanada hakkında ilginç bilgiler

 • Quebec eyaletinde yer alan Hotel de Glace, 400 ton buz ve 12 bin ton kar kullanılarak her sene tekrardan inşa edilmektedir.

 • Ülkenin ismi Fransız kaşif Jaques Cartier’in yerlileri yanlış anlamasıyla bulunmuştur. Yerlilerle buluşan Cartier, yerel dilde köy anlamına gelen ‘’Kanata’’ olarak söylenmesini yanlış anlayarak Canada olarak literatürde yerini almasına sebep olmuştur.
 • Doğaya verilen önem ile toprakların büyüklüğü göz önüne alındığında dünyada ki ormanların %10 una sahip olduğuna şaşırmamalıyız.kanada hakkında bilgi

 

 • Kanada’da kayıtlara geçen en düşük hava sıcaklığı -63°C olarak belirlenmiştir. Yanlış okumadınız bu sıcaklık neredeyse Mars’ta ki sıcaklığa eşit.

kanada hava durumu

Dünya’nın en güvenilir ve yaşam standardı en yüksek ülkeler arasında yer alan Kanada ile ilgili bilgiler saymakla bitmez. Fakat Kanada Vancouver’da yaşam ile ilgili olarak daha detayları bilgileri diğer yazılarımızdan da bulabilirsiniz.

2 thoughts on “KANADA HAKKINDA 10 İLGİNÇ BİLGİ

 1. Tekrar dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Bu konu hakkında biraz bakındıktan sonra Fransa da bulunan amcamın yanına gitmek istiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Örneğin oraya gidebilme ihtimalim artarmı. Fransızca bilmiyorum fakat ingilizce biliyorum. Vize işlemi için bu akraba olması nasıl etki eder cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Fransa’da bulunan amcanızın yanına gitmek istediğinizi belirtmeniz gayet iyi hoş fakat sayfamız genelde Kanada hakkında bilgiler içermektedir. Dolayısıyla Fransa’ya nasıl vize alacağınız ile ilgili olarak bir bilgi beklemeniz vejeteryan bir restoranda et siparişi vermek gibi bir şey oldu. Fransa vizesi için bildiğim tek şey Schengen Vizesine ihtiyacınız olduğudur. Konu ile ilgili olarak başarılar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.