KANADA İÇİN RESUME NASIL HAZIRLANIR?

Kanada’da iş bulabilmek için, kendinizi iş verene ifade edebileceğiniz, yeteneklerinizi, deneyimlerinizi ve elde ettiğiniz her türlü diplomayı kağıt üzerinde sunduğunuz bir belge olan Resume hazırlamanız gerekmektedir. Unutmayın! Hazırlayacağınız Resume ne kadar efektif olur ise, iş görüşmelerine çağırılma olasılığınız bir o kadar artacaktır. Kanada iş bulmak için hazırlayacağınız Resume’lere fotoğraf eklemenize gerek yoktur. Kimse sizin dış görünüşünüzle ilgilenmeyecektir. Aşağıda ki maddelerde Kanada için resume nasıl hazırlanır gibi sorularınızın cevabını aşama aşama bulabilirsiniz.

İhtiyacınız Olacak Resume Tipi Seçimi

Genel itibariyle fonksiyonel, kronolojik veya her iki türün kombinasyonu şeklinde hazırlanan Resume’ler mevcuttur. Eğer ki birden fazla iş tipine başvurmak istiyorsanız kombinasyon olarak resumenizi hazırlamakta fayda bulunmaktadır. Fonksiyonel resumelerde yeteneklerinizi biraz daha ön plana çıkartabilirsiniz ve tarih sırasını takip etme gibi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat kronolojik resumeler için tarihlere sadık kalmalısınız.

Aşama Aşama Kanada İçin Resume Nasıl Hazırlanır?

 

Header Oluşturulması

Bu bölüm sizlerin kişisel bilgilerinizi içeren kısım olarak göze çarpmaktadır. Header kısmına adınızı, adresinizi, e-mail adresinizi ve kişisel telefon numaranızı yazmanız gerekmektedir. İsminizin vurgulayıcı olması için adınızı kalın harflerle yazmanız tercih edilebilir. Ayrıca e-mail adresinizi profesyonel gözükmesine ve varsa telefonunuzda ki sesli mesaj kısmının akıcı bir ingilizceye sahip olmasına özen gösterin.

John Carol

2312 Main Street * Vancouver, Canada JS2 4LK

john.carol@gmail.com * 604 123-45-67

Kariyer Hedefi Belirlemek

Resume’nin bu kısmı genel olarak iş verenlerle alakalıdır. Kariyer hedeflerinizden bahsederken o işi niye istediğinizden çok, başvurduğunuz işin size niye ihtiyacı olduğuna odaklanın. Yapabileceklerinizden ve özel yeteneklerinizden bahsetmeyi es geçmeyin. Böylece spesifik yönlerinizi iş vereninize göstererek akılda kalıcı hale gelebilirsiniz.

Deneyimlerinizi Sıralayın

Deneyimleriniz, sizler için ciddi bir referans kaynağı olacaktır. Bu bölüm için gerçekçi ve inandırıcı olmanız Kanada’da iş bulmak için anahtar noktalardan biridir. Çünkü nerede, ne kadar süre boyunca çalıştığınızı en açık şekilde anlatma fırsatı size verilecektir. Kullandığınız bilgisayar programlarını bu aşamaya dahil edebilirsiniz. Aşağıda maddeler halinde ufak yardımcı noktaları kendiniz adına bulabilirsiniz.

 • Başardığınız işlerden ve pozisyonlarınızdan mutlaka bahsedin
 • Deneyimlerinizden bahsederken başvuracağınız iş ile ilgili olmasına dikkat edin
 • Kronolojik olarak bir sıralama yaparken oluşacak tarih boşluklar ile ilgili endişelenmenize gerek yoktur

Southwestern Writing Center, Peer Writing Tutor, Yuma, AZ

April 2004 – Present

– Tutored students in writing for all disciplines.

– Critiqued peers’ writing.

Camp Granite Falls, Area Director, Mountainville, TN

June 2003 – September 2007

– Directed staff of four while supervising 20 campers.

– Taught crafts, sports, and cooking.

Katılmış Olduğunuz Aktiviteler

Özel olarak görev almış olduğunuz organizasyonları size verilen görev ve yetkilerle birlikte açıklayabilirsiniz. Örneğin bir eğitim organizasyonuna katılıp orada eğitmen olarak görev aldıysanız bunu çok detaya inmeden belirtmeniz yarar sağlar.

Track Team: Team Captain, Senior Year. Fall 2006 – Spring 2007.

Drama Club: “Crazy for You” and “West Side Story.” Fall 2007 and 2008.

Eğitim Geçmişi

Kanada için hazırlayacağınız resume için olmazsa olmazlar arasındadır. Bu bölüm sayesinde eğitim seviyenizi ve nasıl bir altyapınızın olduğunu çok net bir şekilde gösterme fırsatınız olacaktır.

Oldham County High School, Oldham, PA. 3.8 GPA. Anticipated graduation: June 2010.

Bellville Adult Education, Bellville, NY. Introduction to Web Design. September 2008.

Almış Olduğunuz Ödüller

Eğitim hayatınız boyunca ve katılmış olduğunuz organizasyon veya yarışmalarda almış olduğunuz dereceler sizin işe kabul edilmenizde ciddi katkıda bulunur. Eğer ki herhangi bir ödülünüz yoksa bu konuda endişelenmenize de gerek yoktur.

Richmond County National Essay Contest, Honorable Mention, May 2006.

Honor Roll, South Saskatchewan High School, Junior and Senior Years, 2008-2010.

Gönüllü Yapılan İşler

Gönüllü olarak yer aldığınız projeler veya organizasyonları Resume’ye dahil etmeniz sizin aktif ve sosyal bir kişi olduğunuzu gösterecektir.

Resume hazırlamak için internette bir sürü tema da bulabilirsiniz. Bunların bir kısmı ücretli oluyor, bir kısmı da ücretsiz. Sizler için bir örnekte ben paylaşmak isterim.

canva.com/

Temel olarak Kanada’da iş bulmak için ihtiyacınız olacak Resume’de nelerin olması gerektiğini sizlere aktarmış bulunmaktayım. Tabi ki tercihen hobileriniz gibi ekstra bölümler açarak eklemelerde bulunabilirsiniz. Yine aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak tarafıma iletebilirsiniz. Resume’nizi tamamladıktan sonra Kanada’da Nasıl İş Bulunur isimli yazıyı da okumanız tavsiye edilir.

11 thoughts on “KANADA İÇİN RESUME NASIL HAZIRLANIR?

 1. Oğlum ornan müh iyi derecede ingilizce var sizin önerdiğiniz buyolu mu takip etmeli.teşekkürler

  1. Sizler için faydalı bilgiler paylaşabildiysem ne mutlu bana. Bir önceki yazımda Kanada’da hangi sitelerden iş bulabileceği websitelerin listesini paylaştım. Onları takip ederek kendisi için uygun işi bulabileceğinizi düşünüyorum.

  1. Merhabalar Erol Bey, sorularınız çok özel değilse yorum olarak sormanız herkesin faydalanmasına yardımcı olacaktır.

 2. Merhabalar ben su aralar arastirma icerisindeyim canada’ya gitmek istiyorum orda egitimimi tamamlayip is hayatimi orda surdurmek gibi bir planim var 4 yildir birlesmis arap emirliklerinde calisiyorum birkac ay once kiz arkadasim ile bu konu hakkinda dusunduk eger siz bizi bilgilendirirseniz seviniriz

  1. Merhabalar Hasan Bey, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kanada’da çalışabilmeniz için çeşitli göçmenlik işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için ICCRC numarasına sahip olan Kanada Hükümeti onaylı avukatlarla görüşmenizi tavsiye ederim. Bir diğer yöntem ise eğitim yöntemiyle gelmeniz. Dil eğitimleri hariç, diploma ve sertifika programlarıyla geldiğiniz zaman okuduğunuz dönem boyunca çalışma izniniz bulunmaktadır.

 3. Merhaba, kariyer siteleri vasıtasıyla hazırlamış olduğumuz CV lere ek yine de Resume hazırlamam gerekir mi? Türkiye den herhangi bir üniversiteden mezunum. 12 yıllık mühendisim. Kanada’da alanımla ilgili işlere başvuru yapmak istiyorum. Şirketlerin Kanada dışından çalışan alma yüzdeleri nasıldır? Şansım olur mu?

  1. Merhabar, Kanada’da direkt olarak çalışmak için başvuracağınız şirkette fark yaratabileceğinizi bir şekilde ispatlamanız gerekmektedir. Örneğin, herhangi bir alanda o işi sizden başka yapabilecek kimse yok ise kabul alma oranınız yüksektir. Fakat sıradan bir iş için başvuru planlıyorsanız biraz şansınıza kalmıştır. Şansınızı arttırmak adına, IELTS’ten iyi bir puan ve 12 yıllık tecrübelerinizi detaylı anlatabileceğiniz bir resume hazırlayın. Umuyorum en kısa zamanda kabul alabilirsiniz. Başarılar dilerim

 4. Merhabalar,
  Kanada için resume hazırlamak isterken size rastladım. Verdiğiniz örnek resume’ları inceledim ama biraz aklım karıştı. Çünkü bir sürü çeşidi var. Bir işe başvururken hazırlanacak resume nasıl olmalı? Profesyonel mi yoksa basit tutulsa da olur mu?

  1. Kanada’da başvuru yapmayı planladığınız işten işe göre değişiklik gösterebilir. Ben genel olarak çok standart hazırlanmış resume leri çok doğru bilmiyorum. En azından tecrübeleriniz, eğitiminiz kadar bunları sunum şeklinizinde önemli olduğu kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.