KANADA VANCOUVER ŞEHİR REHBERİ 2

Kanada hakkında yazdığım bir önceki yazımda sizlere genel olarak Kanada’ya geldiğiniz de hayatınızı kolaylaştırmak adına öncelikle yapmanız gerekenleri sizlere anlatmaya çalıştım. Artık Kanada’ya sağ salim yerleştiğinize göre sizlere bir sonra ki aşamalar için neler yapmanız gerektiğini açıklamanın vaktinin gelmiş olduğunu düşünüyorum.

kanada-sehir-rehberi

Kanada’da Çalışma İzni

Kanada’da legal olarak çalışabilmeniz için çalışma izniniz olmalıdır. Çalışma izninizi almak için birden çok yolu olduğu gibi en kolayı üniversite veya kolejlerin co-op programlarına başvuru yaparak ve vize başvurunuzdan da kabul aldıktan hemen sonra hem okuma hem de çalışma imkanı bulabiliyorsunuz. Tabi ki çalışma izninizin olması işe hemen işe başlayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Kanada’da çalışma izninizi aldıktan sonra sizin adınıza kayıtlı olacak bir sigorta numarası almanız gerekmektedir ki maaş döküm kaydınızı tutabilmeleri için.

Kanada SIN Number Nasıl Alınır?

Çalışma izninizi aldıktan sonra SIN number dedikleri belgeyi almak için hükümetin bulunduğu ofislerden bunu rahatlıkla alırsınız. Eğer şanslıysanız gittiğinizde sıra olmaz ve birkaç basit mülakat ile Kanada’da çalışmak için her türlü belgeye sahip olursunuz. Vancouver’da yaşayan arkadaşlarımız West Hasting ile Granville sokaklarının kesişiminde bulunan Sinclair Center’ın ilk katından SIN number için başvuru yapabilirler.

kanada-sehir-rehberi-2

Kanada’da Konaklamak

Kanada’nın inanılmaz yüksek kiraları öğrencileri gruplar halinde ev tutmaya yönlendirmektedir veya tek kişi iseniz mecburen oda kiralamak durumunda kalıyorsunuz. Uygun oda bulmanın çeşitli yöntemlerinin olması ile birlikte sizin de elinizden gelen araştırmayı yapmakla yükümlü kılıyor. Kanada’da ev veya oda kiralamanın dışında aile yanı konaklama ve artık çok yaygın olmasada yurt konaklama opsiyonları bulunmaktadır. Konaklama koşulları ile ilgili olarak detaylı bilgileri bulabileceğiniz Kanada’da Konaklama isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

kanada-sehir-rehberi-3

Kanada’da Cep Telefonu

Genellikle bütün telefon hatları size sınırsız konuşma ve sınırsız mesajlaşma imkânı sağlamaktadır. Fakat internet hizmetleri maalesef biraz pahalı olduğu için paketinize internet hizmeti eklettiğinizde aylık faturanız biraz kabarık olabilir.

Kanada’ya kısa dönem gelecekler için de çeşitli ödeme seçenekleri geliştirilmiştir. Mesela 2 yıllık kontrat yapmak istemezseniz aylık olarak da ödeme seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Firmanız ile görüşmelerinizde aylık ödeme planını da seçerek uzun dönemli kontrat yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Eğer ki ucuz yollu bir anlaşma yapmak isterseniz sizlere; Wind Mobile, Virgin Mobile ve Mobilicty firmalarını önerebilirim. Benim için önemli olan kalite derseniz; Rogers, Fido veya Bell firmalarını tercih edebilirsiniz.

Kanada’da Sigorta

Maalesef Kanada’da sağlık hizmetleri ve ilaç sektörünün çok pahalı olmasından dolayı sigorta yaptırarak kendinizi garantiye almanızı zorunlu kılıyor. Başınıza beklenmedik bir olay geldiğinde veya çok rahatsızlandığınızda, hastaneye giderseniz çok ciddi miktarlarla karşılaşmanız gayet olası bir ihtimal. Bunun için yapmanız gereken iki yol bulunmaktadır. Gelmeden önce kesinlikle sağlık seyahat sigortası yaptırmanız ve sigorta şirketinizin güvenilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Genellikle sigorta şirketiniz ile yapacağınız anlaşmalarda hastaneye gittiğinizde kendiniz bütün tutarı ödüyorsunuz ve daha sonra çeşitli evraklarınızı toparlayarak sigorta şirketinizden temin etmek için başvuruda bulunuyorsunuz.

Kanada MSP Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir diğer yöntem ise buraya geldiğinizde Medical Service Plan (MSP) dediğimiz Kanada Hükümeti’nin sizlere sağladığı bir sağlık sigortası sistemidir. Aylık ödemesi 37.5CAD olan bu sigorta için sadece ilk başvurunuza istinaden bir miktar ödeme yapıyorsunuz. Bu sigortanın en büyük avantajı ise hastaneye ve walk-in clinic e gittiğinizde herhangi bir ücret ödemeden işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.

MSP başvurusu için gerekli olan belgeler :

  1. Study-permit veya Work-permit
  2. Pasaportunuzun fotokopisi
  3. Doldurmanız gereken belgeyi MSP ‘e tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  4. Bütün evraklarınızı toparladıktan sonra yandaki adrese posta yoluyla gönderebilirsiniz : PO Box 9678 Stn Prov Govt, Victoria BC, V8W 9P7

Online MSP başvurusu yapmak için aşağıda ki link i takip etmeniz yeterli olacaktır.

https://my.gov.bc.ca/msp/application/prepare

Kanada’da yaşam rehberinin ikinci bölümünde de sizlere Kanada’nın herhangi bir yerine geldiğinizde ikinci aşama olarak yapmanız gerekenleri sizlere teker teker açıklamaya çalıştım. Aklıma geldikçe sizlere zaman içerisinde faydalı olabilecek bilgileri paylaşıyorum. Eğer ilk defa Kanada’ya özellikle de Vancouver’a gelecekseniz Vancouver Hakkında Şehir Rehberi isimli ilk yazımı okumanızı da tavsiye ederim. Bir sonra ki yazımda görüşmek dileğiyle.

2 thoughts on “KANADA VANCOUVER ŞEHİR REHBERİ 2

  1. Merhaba ,

    2 hafta oldu vancouver da dil okuluna geldim. 1 yıllık öğrenci vizem var. İngiliz bilgim hiç yok , okulda da türk temsilci olmadığı için iletişim kurup soramıyorum. Bu vize ile çalışma iznim varmı bilemiyorum. Homestay konuşan kimse yok. Okul ev arası gidip geliyorum şuan.Çalışarak biraz kendime bişeyler katmayı düşünüyorum bununla ilgili Vancouver da yönlendireceğiniz kurum varda paylaşmanızı rica ederim. Bu vize ile çalışma izni alabiliyor muyum.

    1. Merhabalar Pınar, Kanada’da herşey zamanla yoluna girmektedir. Okullarda kendi dilinizi konuşabilen ve size yardımcı olan birilerin olması, uyum aşamasını hızlandırmada çok önemli bir faktördür. Okulumuzu ziyaret ettiğin için bir kez daha teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.