KANADA VANCOUVER’DA ÖĞRENCİ FIRSATLARI

Yurtdışında İngilizce eğitimi almak veya diploma programlarına katılmak isteyenlerin ilk düşündüğü seçeneklerden biri olan Kanada, özellikle öğrenciler için çeşitli imkanlar sunmaktadır. Yaşam standartlarının dünyanın birçok bölgesinden çok daha üstün olmasının getirdiği bazı dezavantajlar mevcut olmasıyla birlikte bunu avantaja çevirmek tamamen sizlerin elinde. Bu yazımda sizlere Vancouver’da eğitim alacak öğrencilerin faydalanabileceği avantajlardan bahsedeceğim.

Vancouver’da Ücretsiz Haftalık Alışveriş

Vancouver’da ki ihtiyaç sahiplerinin kullanabildiği bir servis olan The Greater Vancouver Food Bank, aynı zamanda Vancouver’a gelen ihtiyaç sahibi uluslararası öğrencilerinde  kullanabildiği bir hizmettir. Öğrencilerin birçoğu tarafından bilinmeyen bu servise üye olmak için ihtiyacınız olan tek şey öğrenci olmanızdır.

Haftalık olarak sizlere temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yumurta, süt, sebze, meyve, sos vb. ürünler belirlenen adreslerden ve belirli zamanlarda ücretsiz olarak temin edilmektedir. Saat ve adres bilgileri için tıklayınız.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim üzere aylık maliyetinizi uygun seviyelerde tutmak için Kanada Vancouver’da Aylık Yaşam Giderleri yazısına göz atabilirsiniz.

Community Helping İmkanları

Kuzey Amerika’nın genel problemlerinden biri olan sağlık hizmetinin pahalılığı maalesef öğrencilere bazen zor anlar yaşatmaktadır. Özellikle MSP (Medical Service Plan) sahibi değilseniz dikkat etmeniz gerekmektedir. Adresinizin kayıtlı olduğu bölgede sağlık problemleriniz için belirli yerlerde, tedavi masraflarınızı karşılayabilecek durumunuzun olmadığını belirttiğiniz takdirde ücretsiz olarak tedavi olabilirsiniz. Aile yanı konaklama yapıyorsanız kendileri bu detaylarla ilgili olarak daha çok bilgi sahibi olabilmekteler.

Eğer ki MSP sahibiyseniz aşağıda ki bağlantıdan kendinize en yakın Walk-in clinic (sağlık ocağı gibi düşünebilirsiniz) servisini bulabilirsiniz.

https://medimap.ca/

Öğrenci İndirimleri

Kanada’ya eğitime gelecek olan öğrencilerin ülkemizde ki benzer indirimleri burada da bulmaları mümkündür. Vancouver’dan birkaç örnek vermek gerekirse Capilano Bridge, Vancouver Aquarium, Science World gibi gezilecek yerlerde öğrenci kartınızı göstererek belirlenen oranlarda indirim alabilirsiniz. Özellikle spor salonuna yazılmak isterseniz Vancouver Downtown’da bulunan Club-16 Gym Center’da öğrenci olduğunuzu belirterek ciddi bir indirimle kayıt olabilirsiniz.

Ayrıca sinemaya gitmeyi planlıyorsanız Salı günlerini tercih etmeniz öğrenciler için çok daha iyi olacaktır. Çünkü Vancouver’da bu günlerde sinema biletlerini çok daha indirimli olarak alabilirsiniz. Haberi olmayanlar için de ek olarak belirtmek isterim ki, Kanada’ya özgü Boxing Day indirimleri ile ciddi indirimler yakalamanız söz konusu olacaktır. Yıl da bir kere denk gelebileceğiniz bu etkinliği 25 Aralık Noel’den hemen sonra ki günde değerlendirebilirsiniz.

2019’da Kanada’da dil okulu veya özel kolejlere kayıt olmak isteyen öğrencilerin 23 Kasım 2018 tarihine yakın zamanlar için maddi imkanlarını ayarlamalarını tavsiye ederim. Genel itibariyle okullar, dünya çapında daha fazla bilindiği için Black Friday indirimleri ile çok uygun fiyatlarla kayıt imkanı sunmaktadır.

Kanada Vancouver’da öğrenci fırsatları yazısı tamamıyla Kanada’da eğitim planlayan öğrenciler ve Kanada’da yaşayıp bilgisi olmayan öğrenciler için hazırlanmıştır. Ekstra bilgileri yorum olarak ekleyerek herkese yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.