vancouver da aylık yaşam masrafı

KANADA VANCOUVER’DA AYLIK YAŞAM MASRAFLARI 2019

Kanada’da eğitim almak isteyen öğrencilerin gelmeden önce hemen herkesin aklında aynı soru oluşmaktadır. Kanada’da aylık masrafım ne kadar olur? Bu sorunun cevabı tamamen kişiden kişiye ve gideceğiniz bölgeden bölgeye değişiklik göstermesi ile birlikte British Columbia bölgesinin Vancouver şehri baz alınarak ortalama bir fiyat listesini sizlerle paylaşacağım. Aşağıda Vancouver’da aylık yaşam masrafları için yaklaşık fiyatlarla bulabilirsiniz.

Ulaşım (95CAD)

Öğrenciler Vancouver’da ulaşım için genelde otobüs veya trenle ulaşımı tercih etmektedir. Dolayısıyla 1. Bölge içerisinde kalan alan içerisinde aylık olarak yükleme yapmak isteyen bir öğrenci kartına 98CAD olarak yükleme yapmaktadır.  Aşağıda ki tablodan diğer bölgelere ait fiyat listesini bulabilirsiniz.

Bölge

Fiyat (Aylık)

1

$98

2

$131

3

$177

kanada vancouver aylık yaşam masrafları

Aşağıda ki linkten size en yakın olan tren istasyonuna tıkladıktan sonra haritanın hemen altından beliren Google maps ten adresinizi rahatlıkla bulabilirsiniz.

https://www.tourbytransit.com/vancouver/public-transit/skytrain-map

Ulaşım hakkında ki bütün fiyat listesini ise detaylı olarak Vancouver Translink Fiyatları uygulamasından rahatlıkla bütün fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Kartınıza nasıl yükleme yapacağınızı detaylı olarak öğrenmek için Vancouver Hakkında Bilgi isimli yazımdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Konaklama (500-800CAD)

Vancouver’da konaklama masrafları net olarak harcama aralığı vermenin en zor kısmı olsa gerek. 3 öğün aile yanı konaklama yapacak öğrenciler ortalama olarak 875CAD’lık bir harcamayı gözden çıkarmak durumunda kalabilmektedirler. Tabi bu fiyatlara elektrik, su, ısınma ve internet gibi hizmetlerde dahil edilmektedir.

Sadece oda kiralamak isterseniz konaklamayı yapacağınız bölgeden bölgeye değişmesiyle birlikte kiraya nelerin dahil olup olmadığına kadar farklılık göstermektedir. Ortalama olarak bir fiyat sunmak gerekirse mutfak masrafı hariç konaklamanız ortalama 500 ile 800CAD arasında olarak belirleyebiliriz.

Mutfak Masrafı (180 – 300 CAD)

Kanada’da sürekli dışarda yemediğiniz sürece aylık gideriniz ciddi oranda düşecektir. İnternet üzerinden araştırmalarda bir sürü video bulabilirsiniz. Fakat genel olarak size bu konu hakkında vereceğim tutar ise alışverişinizi yapacağınız lokasyonlarla ciddi değişiklik göstermekle birlikte uygun fiyatlı bir alışveriş merkezinden (Costco, Superstore, Walmart) aylık bütün mutfak masrafınız ortalama 200CAD civarı olacaktır.

Kanada Vancouver Mutfak Masrafları Hakkında

Yazımın bu bölümünü Kanada’nın Vancouver şehrinde ki harcamaları ”gerçekçi” bulmayan okurlarımız için ayrıca eklemiş bulunmaktayım.

Yılbaşı öncesi fiyatların doluluk oranına istinaden ufakta olsa bir miktar artış göstermesine rağmen aşağıda 2 kişi için 1 hafta hatta bazı ürünlerin daha uzun zaman zarfında tüketildiği göz önüne alındığında yukarda belirtmiş olduğum mutfak masrafının aşağı yukarı doğruluğunu göstermek istedim. Ayrıca taze sebze ve meyve gibi ürünlerin manav tarzı işletmelerden alınması sizlerin aylık mutfak masraflarını bir nebze daha düşürecektir.

Unutmayın, aylık bu fiyatlara alışveriş yapmanız sizlerin gıdanızdan kesmeniz gerektiği anlamına gelmemektedir. Sadece alışveriş yaptığınız yerlere dikkat ederseniz rahatlıkla bu fiyatlarla geçiminizi sağlayabilirsiniz. Eğer ki insan doğası gereğinden fazla bir yeme potansiyeline sahipseniz bir miktar daha üzerine ekleyebilirsiniz. 🙂

Vancouver’da öğrencilerin makarna ile yaşamasına gerek yok sanırım.
Evde ne var ne yok?
94 dolara neler alınır?
2 kişi için haftalık fazla fazla mutfak masrafı!

Sigorta ve Telefon Giderleri (37,5CAD + 40CAD)

Kanada’da sigorta yaptırmanız, olmazsa olmaz giderlerinizden biri olmalı. Çünkü olası bir sağlık probleminizde hastaneye gitmeniz size çok pahalıya gelebilir. Kanada hükümetinin sigortasını yaptırmanız sizi psikolojik olarak oldukça rahatlatacaktır. Medical Service Plan (MSP) olarak karşınıza çıkacak olan sigortanın maliyeti ise size aylık olarak 37,5CAD olacaktır. Normalde 75CAD olan MSP sigortası, 2018 senesinden itibaren %50 indirime gidilerek az önce belirtmiş olduğum fiyattan sunulmaktadır. Ayrıca 2019’dan itibaren MSP uygulamasının ücretsiz olması planlanmaktadır.

Özellikle Vancouver’da MSP sigortasından yararlanabilmeniz için Kanada’da fiziki olarak 3 ay boyunca bulunuyor olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla ilk 3 aylık zaman dilimi özel bir sigorta yaptırabilirsiniz.

Kanada MSP başvurusu için online olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru süreçleri çok yoğunluk olmadığı zamanlarda 1 ay kadar bir sürede değerlendirilmektedir.

Telefon hattı almanız içinde çok uçuk internet paketlerine yönelmediğiniz sürece, çekim alanı sorunu yaşayamayacağınız bir servis sağlayıcısından aylık ortalama 40CAD’a telefon faturası giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

vancouver aylık yaşam masrafı

Vancouver’da Aylık Toplam Harcamanız

Aşağı yukarı Vancouver’da yapacağınız bütün harcamalarınızı sizlere kalem kalem açıklamak istedim. Temel masraflarınızın toplamı gördüğünüz üzere 1100 Kanada Doları tutarında olmaktadır. Tabi dışarıda yapacağınız harcamalarınız ile bu rakamı ortalama olarak 1250CAD gibi bir rakam olarak belirleyebiliriz.

Açıkça görüldüğü üzere ortalama 1100CAD gibi bir harcama miktarı ile Vancouver’da geçiminizi sağlayabilirsiniz. Zaten en kötü ihtimal ile minimum maaş geliriyle full-time çalıştığınızda bile saatlik 13.85 Kanada Doları olan minimum ücretli birinin geliri alacağı bahşişler hariç  2216 Kanada Doları geliriniz olmaktadır.

92 thoughts on “KANADA VANCOUVER’DA AYLIK YAŞAM MASRAFLARI 2019

 1. Bu bilgiler cok yanlis – vancouver pahali bir sehir.

  Lutfen daha saglikli bir arastirma yapip dogru bilgileri paylasiniz yoksa giden ogrenciler hayal kirikligina ugrayacak.

  1. Merhabalar Sehlanur Hanım, vermiş olduğum aşağı yukarı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Verilen fiyatların hepsi tecrübeyle sabit fiyatlardır. Sizden ricam hangi fiyatların yanlış olduğunu belirtirseniz sevinirim. Gerekli görüldüğü takdirde yanlış bulduğunuz ”doğru” fiyatlar düzeltilecektir.

   1. Admin Merhaba, Egitim icin Gurcistan cumhuriyetinden gelmek itiyorum. Studio daire fiyatlari ne kadardir? Verdigini bigilere gore yeme icme masrafi ABD den cok ucuz

    Teskkur ederim.
    SaygilarimiSunarim
    Shota

    1. Merhabalar Shota, Kanada’nın Amerika’dan çok daha ucuz olduğunu belirtmek çokta doğru bir yaklaşım değil. Her iki ülkenin bölgesinden bölgesine ve yaşayış şekline göre değişiklik gösterebilir. Kanada Vancouver’da ki stüdyo dairelerin fiyatları 900 ile 1500CAD arasında değişiklik gösterir genelde.

     Başarılar dilerim.

 2. Çoğu verilen fiyatlar doğruyu yansıtıyor. Fakat kişiden kişiye, yeme/içme ve kişisel harcama gibi konular genel olarak verilmiş. Herkesin kendine göre bir tarzı olduğunu düşünürsek bu fiyatlar ve ücretler yeni gidecek kişilere iyi bir şekilde rehberlik eder. Umarım daha farklı konularda nasıl çalışma izni alınır, nasıl uzun süreli vize alınır bu konuları da ileride bulabiliriz.

 3. Konaklama masrafina katilmiyorum, ancak surrey, langsley ya da coquitlam tarafinda bu rakamlara konaklama bulunabilir bunu net bir net sekilde belirtin, insanlari yanlis yonlendirip yanlis hesaplar yaptirmayin lutfen. Bu sehirler Vancouver’dan farkli yerlerde. Vancouver’da aylik masraflari konusuyorsak Vancouver’a gore revize etmenizi tavsiye ediyorum.

  1. Merhabalar Sema Hanım yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bahsedilen fiyatlara East Vancouver’da (Downtown’a ulaşımı uzak olmayan Nanaimo Station veya Commercial Drive civarları) bahsetmiş olduğum fiyatlara ev bulabilirsiniz. Eğer ki şanslıysanız West-end Vancouver tarafında bile bulabilirsiniz. Bilginiz ve araştırmalarınız ile sınırlı bir şekilde insanları yanlış yönlendirdiğimi düşünebilmenizi anlayabiliyorum. Az önce Craiglist’ten ”Max 600CAD” ile sınırlandırılmış harita sonucunu sizinle paylaşıyorum. Fakat sizleri de kırmamak adına uçuk kaçık kira fiyatları da göz önüne alarak ortalama kira fiyatını arttıracağım garantiye almak adına. Saygılarımla600CAD ile sınırlandırılmış oda araştırması

   1. Merhaba,

    Tesekkurler donus icin. Craiglist’de yaptiginiz aramada gunluk ve haftalik ilanlar var, ozellikle downtown, west end ve kits tarafinda. Ilanlari bu anlamda ayirt etmek guc, arama filtresinde bunu ayirt edecek bir kriter olmadigi icin. Keske olsa ev arayanlar icin kolaylik olurdu. Bu yuzden arama sonuclarina gore genel bir aralik vermek de dogru olmaz. Downtown’da bu fiyatlara konaklama olsa kesin bilirdik 🙂

    1. Rica ederim Sema Hanım, Downtown’da bu fiyatlara oda bulmak biraz şans gerektiriyor. Fakat hiç bir zaman öğrencilere Downtown’da oda bulmalarını önermedim. Çünkü Vancouver çok kalabalık bir şehir olmadığı için 15-20 dakikalık bir tren yolculuğu ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilecekleri mesafelerden oda bakarlarsa uygun fiyatlı odalar bulmak çokta zor olmasa gerek. Yazılanların hepsi tecrübeyle sabit olduğu için öğrencilere bilgi vermeye çalışıyorum. Yeterli araştırma yapıldıktan sonra yukarıda konaklama için vermiş olduğum ortalama fiyatın çok daha altında ev bulunabilir. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 4. Merhaba iyi günler. Benim kanada da yaşamak gibi bir isteğim var. Çoğu site gezdim fakat net bir açıklama bulamadım. Oranın vatandaşlığını almak istiyorum. Nasıl vize alıp gidebilirim?Ve oraya en düşük kaç TL ile gidersem temel ihtiyaçlarımı giderilebilirim. Teşekkürler

  1. Merhabalar Emre Bey, Kanada vatandaşlığı almak için çeşitli aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. Bu konular ile ilgili olarak Kanada Hükümeti onaylı IRCC numarası olan avukatlardan detaylı bilgileri alabilirsiniz.

 5. Selam Talat. Mesela Cornerstone International College’a dil okuluna 6 aylık bir kayıt yaptırsak aşağı yukarı $5000CAD gibi. Aylık masraflarada $1000CAD desek oda 6000CAD eder ucak bileti vize tek seferlik gider kalemlerinide eklersek toplamda $15000CAD ya bu iş halloluyor sanırım. Daha sonrasında eğitimimize college ile devam etmemiz mümkün mü? Bu konuda da okul yardımcı oluyor mu ve geldiğimizde en erken ne zaman calışmaya başlayabiliriz? Örneğin dil okulu devam ederken part time ya da boş günlerimizde calışmak mümkün mü? Zira kendi adıma 15 yıllık hospitality management deneyimim var. Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhabalar Barış. 15.000 Kanada Doları, Kanada’da 6-7 aylık dil eğitimi alacak bir öğrenci için oldukça yeterli bir bütçedir. Bahsetmiş olduğun okulda 7 aylık dil eğitimini tamamladıktan sonra yeterli dil seviyesine ulaştıktan sonra diploma programlarına sınavsız olarak geçiş sağlayabilirsiniz. Böylece yasal olarak da çalışma izni sahibi olabilirsiniz. Dil programlarına gelen öğrencilerin çalışma izinleri olmayacağı için maliyet ayarlamanızı ona göre yapmanız sizin çok daha sağlıklı olacaktır. 15 yıllık deneyiminize istinaden yeterli dil seviyesine ulaştıktan sonra Hospitality Management alanında ilerlerseniz, alanınız ile ilgili olarak çok kaliteli işler bulabilirsiniz. Başarılar dilerim size.

   1. bu yorumunuz şimdi içinde geçerli mi?
    turizm seyahat acenta mezunuyum, turizmde çalışıyorum bende bu şekil dil okuluna gelip kendimi daha ileri seviyeye ulaştırıp hatta oranın vatandaşı olmak isterim.. bu mümkün mü..

 6. merhaba collegelerdeki fiyatlar usd olarakmı cad olarakmı beliritiliyor.bilginiz varmı? mesela george brown,humber,seneca college fees bölümünde belirtilen fiyatlarda $ işareti var

  1. Kanada için college fiyatlarında genel olarak $ işaretini görürsünüz. %90 ihtimal ile Kanada Doları (CAD) olarak fiyatlar verilmiştir. Muhtemelen fiyat tablosunun etrafında bir yerde konu ile ilgili olarak ekstra bilgilendirme yapılmıştır. Başarılar dilerim.

 7. Merhabalar Admin değerli bilgileriniz için teşekkür ederim
  biz eşimle birlikte Kanadaya turist olarak gelmeyi planlıyoruz, oraya gelince fikirimizi değiştirerek dil eğitimi alırsak olurmu yada eğitim vize alda gel mi diyecek cevop verirseniz sevinirim

  1. Merhabalar, Kanada’ya turist vizesiyle geldikten sonra dil eğitimi almak isterseniz gayet tabi ki alabilirsiniz. 6 aya kadar alacağınız dil eğitimlerinde öğrenci vizesinizin olması zorunlu değildir. Zaten turist vizesiyle giriş yaptıktan sonra tek seferde en fazla 6 aya kadar kalabiliyorsunuz Kanada içerisinde.

 8. Merhabalar,

  Benim eşim İngiliz vatandaşı. Biz Kanada’ya taşınmayı düşünüyoruz fakat orası ile ilgili hiçbir bilgim olmadığı için açıkçası korkuyorum. Vancouver’da olacak işi eğer olursa ve ben de gıda mühendisliğini bitirdim ve şu anda büyük bir otelde de hygiene officer olarak çalışıyorum. Oraya geldiğimde iş bulamayıp,finansal anlamda sarsılmaktan çok korkuyorum. Büyük bir karar sonuçta. İş bulmak çok zor mu? Ya da ne bileyim yaşam nasıl,insanlar nasıl?Ağaçlar çok mu bir Almanya gibi… Bu tip sorular var kafamda:) Aslında bir gelip taşınma kararını tam vermeden gezip görmek istiyorum ama çok uzak olduğu için ona da zaman bulamıyoruz.

  1. Merhabalar Nehir Hanım,

   Kanada’da iş bulmak tamamen sizlerin yeteneklerine ve iş görüşmelerinde kendinizi iyi bir şekilde ifade edebilmenize bağlı. Vancouver, doğal güzellikleri ve ılıman iklimi ile Kanada’nın doğal koşullar anlamında yaşaması en kolay şehirlerinin başında gelebilir diyebilirim. Kanada’nın hemen her yerinde insanları iyi niyetlidir. Buraya taşınmanız tabi ki bir risk olacaktır fakat genel itibariyle insanlar Vancouver’a taşındıklarında ciddi
   bir sorunla karşılaşmazlar.

 9. Merhaba biz lise ikide oğlumuzu Vancouver a devlet lisesine aile yanında konaklamalı yollamak istiyoruz oğlumuz İstanbul’da Koç lisesinde okuyor bize neler önerirsiniz yollayalım mı yollarsak nereye yollamalıyız fikrilerinizi bizim için önemli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederiz saygılar

  1. Merhabalar Hakan Bey, öncelikle belirtmek isterim ki Kanada’da lise eğitimi öğrenci aileleri için biraz masraflı olmaktadır. Özellikle konaklama bazında değerlendirecek olursak, aile yanı konaklamaları için çocukların 18 yaşından küçük olduğu durumlarda custodianship ücreti olmak üzere bazı ekstra ücretlerde ödenmektedir. Dolayısıyla okulların yurtları biraz daha iyi bir alternatif olabilmektedir. İnternet üzerinden Vancouver public high schools olarak bir aratma yapabilirseniz karşınıza bir çok okul çıkacaktır ve bu okullarla görüşerek detaylı fiyat alabilme şansınız olacaktır.

 10. Merhabalar. Ben Sakarya’da yaşıyorum. Öğrenciliğimi bitirdim ve ardından askerliğimi de yaptım geldim. 3 ay oldu. Yurtdışında ingilizce eğitimi almak istiyorum. Fiyatlar, vizeler, işlemler, hangi ülke mantıklı, fiyat olarak uygun, nasıl gidebilirim vs gibi sorular hakkında araştırma yapıyorum ama tam anlamıyla tatmin olamadım hiçbir yerden. bana yardımcı olabilir misiniz acaba?

  1. Merhabalar Berat, bende aynı aşamalardan geçtiğim için bu konuda sana fikir verebilirim. Kanada’da eğitim almak çok daha mantıklı bir seçenek olacak senin için. Çünkü Avrupa ülkelerine oranla çok daha az Türk öğrenci bulunmaktadır ki bu senin ingilizceni geliştirmene yardımcı olacaktır. Fiyat ve eğitim kalitesi açısından Cornerstone International Community College bu açıdan sana çok yardımcı olacaktır. Vize işlemlerin içinde diğer yazıları okursan detaylı bilgi sahibi olabilirsin. Sorularını başka öğrencilerinde bilgilenmesi açısından yorum olarak iletebilirsin. Başarılar dilerim.

 11. türkiyede 3 yıl uzakyol kaptanlıgı 4 yıl ” denizcilik meslek lise” ögretmenligi yaptım inglizcem mükemmele yakın. olanaklarım var. vancouvere geldikten ne kadar zaman sonra çalışma izni alabilirim. saygılar

  1. Vancouver’a gelirken sahip olduğunuz vize türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Direkt olarak diploma programları veya herhangi bir şekilde (Express entry, sponsorluk, BCPNP) çalışma izni ile gelirseniz direkt olarak çalışma izniniz olacaktır. Kanada’da çalışma izni kaldığınız süreden ziyade almış olduğunuz vize türüyle verilmektedir. Başarılar dilerim.

 12. Merhaba benim bir kaç sorum olacaktı ben internette hospitality programını gördüm cornerstone da ancak konaklamayla alakalı herhangi bir sey yazmıyordu ben 2 sene kadar kalmayı düsünüyorum (12+12 ay programınızına katılmayı düsünüyorum

  1. Merhabalar Batuhan, turizm ile uğraşan kişiler için Hospitality Management programı gayet mantıklı bir seçim olacak. Kanada’da konaklama için genelde öğrencilere ilk 1 ay aile yanı konaklama öneriyorum. Sonrasında ise zaten öğrenci kendi odasını bir şekilde kiralıyor. Cornerstone International Community College için direkt olarak konaklama imkanı bulabileceğin bağlantıyı aşağıda seninle paylaşıyorum. Umuyorum faydalı olur. Kolaylıklar dilerim.

   https://ciccc.ca/homestay-shared-accommodation/

 13. Merhaba 17 haziran 29 temmuz arasında İngilizce dil eğitimi almak için Kanada dda bulunucam. Aile yanında konaklayacağım için sadece oğlen yemek masrafım olucak. Sadece ulaşım ve gezme masrafim olucak. Şuraları mutlaka gör veya burda bunları tatmalısın diyeceğiniz neler var tavsiyelerinizi bekliyorum. Birde bu tarihler arasında hava nasıl oluyor??

  1. Merhabalar Ilgaz,

   Kanada’da kısa bir süre içerisinde umuyorum ingilizceni dilediğin seviyede geliştirebilirsin. Her gün öğle yemeği için ayrı ücret ödemek biraz pahalıya denk gelebilir senin için. İmkanın var ise farkını ödeyip 3 öğün konaklamaya çevirtmeni öneririm. Kanada’nın hangi bölgesine geleceğini bilmediğim için şurayı gör diyemem fakat Vancouver’a geliyorsan detaylı tavsiyelerde bulunabilirim 🙂

   Başarılar dilerim şimdiden

    1. Vancouver’a gelerek mantıklı bir seçim yapmışsınız. Hem iklimsel açıdan hem de Türkçe konuşabilen insanların sayısı Toronto’ya göre daha az olduğu için ingilizce pratik yapma ihtimalin daha fazla olacaktır. Vancouver’da gezeceğin yerlerin başında Stanley Park, Deep Cove, Lynn Canyon gibi yerler gelecektir. Fakat diğer yazılarımızda da daha fazla gezebileceğin yerleri bulabilirsiniz. Umuyorum keyif alırsınız.

 14. Merhabalar ben ressam-resim öğretmeniyim türkiyede malesef ücretli öğretmenlik yapma imkanım oluyor..8 yaşında ilköğretim 2.sınıfı bitiren bir oğlum var, eşim avukat..fakat biz kanadaya yerleşmek istiyoruz oğlumuzun eğitimi için..eşimle yaş olarakta 86 doğumluyuz..nasıl yerleşme imkanımız olur ? Maddi anlamda iş kurma ile gelemeyiz belirtmek isterim..

  1. Merhabalar Songül, yaşlarınız çokta geç sayılmaz aslında. Sizlere önerim Kanada Express Entry’i araştırmanızı tavsiye ederim. Gerekli şartları sağlayıp başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra Kanada’ya göçmen olarak gelme şansınız olacaktır. Bu konuda IRCC avukatlarından da destek alabilirsiniz. Dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızı ayrıca önermekteyim.

 15. Merhaba admin ben Kanada’ya tır şöförü olarak gidebilirmiyim ve gidersem bendeki belgeler orada geçerli olur mu bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat,

   Kanada’ya tır şoförü olarak gidebilmenin çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. Maalesef bazı haberlerin dikkat çekmek amacıyla ülkemizde abartılarak yayınlandığını düşünüyorum. Ayrıca bu konular ile ilgili olarak umut tacirliği yapanlara karşı özellikle dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

 16. selam,
  hocam ben eşim ve kızım (2 yasında) kanadada yaşamayı düşünüyoruz. arastırma yaparken size rastladım. Bilgi işlem uzmanıyım (IT) ve eşimde İnsan Kaynakları sorumlusudur. oradaki iş imkanları bu iki meslek için nasıldır ? 3 kişilik bir cekirdek aile için hangi bölgede oturmak uygundur ? vancouver olmazsa ikinci secenek neresi olmalıdır? sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum

  Saygılarımla. Serdar.

  1. Merhabalar Serdar, IT alanında çalışan biri için Kanada’da yaşamak bir çok avantajı da beraberinde getirmekte. Yüksek maaş oranları ve iş fırsatlarının çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Vancouver dışında bir şehir tercih etmek isterseniz Toronto, Vancouver’dan sonra gayet avantajlı olabilir. Fakat son yapılan araştırmalara göre Toronto’nun Vancouver’dan daha pahalı olduğu konusu üzerinde durmaktadırlar. IT alanıyla ilgili iş olanakları, iklimi ve doğası sebebiyle Vancouver’ı her zaman tercih ederim.

 17. Merhaba ben önümüzdeki sene hukuk fakültesinden mezun olucam.amacim kanadada full-time basit bi iste calismak.iyi bir TOEFL puanım olsa kanadaya göçmen olarak direk calisma iznimle gelebilir miyim.
  Asgari ücretle müstakil küçük bı evde yaşayabilir miyim?

  1. Merhabalar Leyla,

   Göçmenlik programları için yeterli seviyeye ulaşabiliyorsanız tabi ki çalışmaya gelebilirsiniz. Fakat ilk etapta yeterli puana ulaşmak biraz zor olabilmektedir. Dolayısıyla sizlere direkt çalışma izni sağlayabilen diploma veya sertifika programları için gelmeniz durumunda çalışma izni sahibi olabilirsiniz.

 18. Merhaba Türkiye’de hemşirelik yapıyorum 6 yıldır çalışıyorum Kanada’da hemşirelik nitelikli meslek olarak geçiyor mu maaş durmaları nedir biraz bilgi verirseniz çok sevirim. Teşekkürler

 19. 37 yasindayim 2.5 ve 5 yaslarinda iki oglum var. Muhasebe departmaninda calisiyorum lakin magazacilik sektorunde yillarca magaza islettim. Esim universite mezunu Vancouver’da yasamak istiyoruz. Orda aksesuar şal fular ve bujiteri uzerine perakende&toptan magaza acmak istiyorum. Mumkunmu yada sartlar nasil yardimlariniz icin cok tesekkur ederim

 20. Merhaba
  Kızım 26 Ağustos 17 Eylül tarihlerinde olarak Vancouver de olacak ancak kalabileceği uygun fiyatlı güvenilir bir yer bulamıyoruz bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz?Desteğiniz için şimdiden Teşekkür ederim

 21. Merhaba,
  Öncelikle bizlerle değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Bir hafta sonra Kanada Vancouver şehrine taşınacağım. Önce dil okulu daha sonra da IT bölümünde bir kolej okuyarak PR’a giden yolda ilerlemeyi düşünüyorum. Bunları yaparken girişimcilik adına Kanada’da bazı şeyler düşünmekteyim. Girişimci gençleri destekleyen projeler olup olmadığını merak ediyorum. Bilginiz varsa bu konuda ve yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Sevgi ve saygılarla.

  1. Merhabalar Semih, umuyorum sizin adınıza her şey yolunda gider ve Vancouver’da başarılı olursunuz. Kanada IT programları için ideal ve kendinizi geliştirebileceğiniz ülkelerdendir. Girişimcilik olarak direkt destekleyici programlar hakkında bilgim bulunmamaktadır. Fakat buraya geldiğinizde kendi fikirlerinizi projeye dökmek isterseniz kimse size engel olmaz. Önemli olan fikirlerinizin arkasında nasıl durduğunuzdur. Eğer ki IT bölümleriyle ilgili olarak kendine bir yol çizmek istersen aşağıda ki paylaştığım programı da aklının bir köşesinde tutabilirsin. Şimdiden başarılar dilerim.
   https://ciccc.ca/program/web-mobile-application-development-diploma/

 22. Yararlı bir paylaşım portalı oluşturmuşsunuz. Öncelikle teşekkürler.
  8yıldır sualtı deniz inşaatları alanında yurt içi yurt dışı mühendis olarak çalışmaktayım. yaşım 32 oldu. evliyim bir çocuk sahibiyim. belgelendirilmemiş ingilizce ve fransızcam var. ITLS için yetersiz olacağı düşüncesindeyim. 9 ay kanada (deniz inşaatı sektörüne uygun bölgelerde vancouver olabilir) dil okulu ile bir süreç başlatma imkanına sahibim. niyetim çocuğumun benden daha iyi şartlarda yaşamasına imkan tanımak amacıyla uzun vadede kanadaya yerleşmek. dil okulu süreciyle çevre edinmek akabinde çalışma vizesi oturum vb. gerekecek olan prosedürleri gerçekleştirmek.

  1. Merhabalar Serdar Bey, yazılarımı değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Mesleğiniz gereği dil eğitimi programlarına ingilizcenizi geliştirebilmeniz adına kayıt olabilirsiniz veya alanınız ile ilişkili olarak bir diploma programına kayıt olarak Kanada’da hem çalışıp hem de eğitim alma imkanına sahip olabilirsiniz. Günümüzde yaşanan kur farkından dolayı eğitiminiz için gerekli miktarı banka hesabınızda göstermeniz çok önemli olacaktır. Umuyorum sizin adınıza her şey yolunda gider.

 23. İyi günler biz ailemle birlikte vancouvera taşınmayı istiyoruz burada ısıtma malzemeleri üzerine bir şirketimiz var bunu orada devam ettirebilir miyiz? Ya da önerdiğiniz başka yapılacak bir iş varmı? Orada küçük çaplıda olsa bir şirket kurmak ya da yan şirket açmak ne kadar bütçe istiyor? Ve vancouver da 2+1 normal bir evin kirası ne kadar? Bu çalışma izni içinde önerebileceğiniz avukatlık bürosu varsa çok sevinirim.

  1. Merhabalar Sude Hanım, yatırım yolu ile Kanada’ya gelmek isterseniz, IRCC avukatları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Kendileri bu alanlarda sizlere yardımcı olabilirler. Sadece dolandırıcılara dikkat etmenizi önemle tavsiye ederim. Vancouver’da bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle beraber 2+1 evlerin ortalama kiraları ortalama olarak 1800-2000 Kanada Doları civarındadır. İsim olarak tanıdığım bir kaç kişi bulunmaktadır fakat çok iyi tanımadığım için direkt olarak önermek istemem. Çünkü genelde işlerinde iyi olduklarına emin olduğum ve şahsi olarak güvendiğim kişileri tavsiye edebilirim ancak. Anlayışınız için teşekkür ederim.

 24. Merhaba 46 yaşındayım Milli Eğitim’de çeşitli liselerde Biyolıji öğretmeni olarak çalışıp emekli oldum. İşletme yüksrk lisans ve doktoram var. Eşim avukat 17 ve 15 yaşında iki çocuğum var Kanada’ya taşınmayı düşünüyoruz Önerileriniz neler, sizce nasıl bir işte çalışmam gerekir dil eğitimi sonrasında ya da benim ve eşim için iş imkanı olur mu

  1. Kanada’da kendi alanlarınızda çalışmak istiyorsanız sizleri bir çok zorluğun beklediğini söyleyebilirim. Özellikle avukatlık gibi her ülkenin kendine özgü kuralları olan mesleklerde yeniden eğitim almanızı gerektirebilir. Kanada’da hangi işte çalışabileceğinizden ziyade ilk etapta Kanada’da çalışmak için çalışma vizenizi almanız gerekmektedir.

 25. Merhaba ben 13 senedir erkek kuaforlugu yapiyorum ayriyettende bayan kuaforlugunude biliyorum evliyim ve 2.5 yasinda bir oglum var kanada da yasamak istiyorum meslegimin oradaki kazanci nasil bir bilginiz varmi birde nasil gelebilirim gocmen olarak

  1. Kanada’da kuaförlük mesleği ciddi bir getiri sağlamaktadır. Özellikle bayan kuaförlüğü bu alanda çok daha iyi. Kanada’da çalışabilmeniz için çalışma vizesine başvurmanız gerekiyor. Bunun içinde göçmenlik avuklatlarıyla görüşmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

 26. Merhaba Serdar bey,
  Yakın bir zaman’ da vancouver’ dan iş teklifi aldım ve aralığın 3 de işe başlamış olacam. Sizden ufakda olsa bir ricam olacak. Şirketin yeri yaltown’ da hamilton caddesinde .Buraya en yakın en fazla 800 cad civarı verip oda tutabileceğim yerler nereler.

  1. Vancouver’da Downtown bölgesinden oda kiralamak isterseniz West End bölgesinden opsiyonları değerlendirebilirsiniz. Yaletown bölgesinden 800 dolara oda bulabilmeniz biraz zor olacaktır. Fakat bahsetmiş olduğum bölgeyi değerlendirebilirsiniz. Diğer yazılarımda da bu tarz opsiyonlardan bahsetmiştim. Onları da inceleyebilirsiniz.

 27. 37 yasindayim 2 evladim var 3 ve 5 yaslarinda ve birde 3 aylik hamile esim.. vize problemini cozebilirsek kanada voncouver a yerlesme planlari uzerinde duruyoruz..multeci olarakmi basvurmaliyiz ve hangi sartlarda orada calisabiliriz izin anlaminda… Tskler

 28. Merhabalar,
  Ben uzakyol vardiya zabiti olarak ticari gemilerde çalışıyorum. Aylık gelirim yaklaşık 3500 USD ve bir yılımin yaklaşık 7-8 ayını denizde geçiriyorum. Geri kalan vaktimde Kanada da oturmak istiyorum. Sizce gelirim yeterli midir? Akıcı İngilizce konuşabiliyorum.
  Teşekkürler.

  1. Kanada oturum izni almak için gelirinizin iyi olmasından çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Kanada’da göçmenlik programları için IRCC avukatlarıyla görüşmenizi öneririm.

 29. Merhabalar,

  29 yasinda, 5 yillik is tecrubesi olan Orman Endustri muhendisligi mezunuyum.

  Kanada da 2 yillik stajli sertifika programina katilmayi planliyorum.

  2 yillik sertifika programindan sonra +3yil oturum izni alabiliyor muyum?

  Sinav ve egitim sistemi ve bu durumun zorluk veya kolaylik acisindan sembolik bir ornegini vermenizi rica edebilir miyim?

  Sonrasinda is bulma ve calisma imkani nasil olur? Ve hangi eyallette hangi kolejde nasil bir programa katilmami tavsiye edersiniz?

  1. Kanada’da 2 yıllık diploma programlarına katıldıktan sonra gerekli şartları yerine getirdikten sonra post-graduate work permit yolu ile 3 yıllık çalışma izni alabilirsiniz. Bunun için devlet okullarının programlarına kayıt olmanız gerekmektedir. Devlet okulları genelde ciddi bir maddiyet gerektirir. Eğer ki maddi gücünüz bunu karşılayamayacak düzeyde ise kaliteli özel okular ile kendinize uygun programı seçerek daha farklı yöntemlerle çalışma izni elde edebilirsiniz. Kanada’da iş bulma imkanları için diğer yazılarımı inceleyebilirsiniz. British Columbia eyaleti hem iklim açısından hem de iş olanakları açısından gayet uygundur.

 30. Merhabalar
  Esim ile ben kolej eğitimi için Montreal de lasalle kolejine basvuruda bulunduk.iki gun oncede bi bebegimiz olacagini ogrendik.acaba msc saglik sigortasi esimin canadadaki dogum masraflarını karsiliyormu bir bilginiz varmi acaba.bir cok kaynakta arastirdim ama bi cevqo bulamadim.birde lasalle dehlete bagli bir kolejmi.diplomamaizi alinca çalışma iznimizi alabiliyormuyuz.simdiden cok teşekkürler

 31. Kanada ya göç etmek için bir yaş sınırı var mı 43 yaşındayım ve 2 yıl içinde 12 yaşındaki kızım ile Kanada ya yerleşmeyi düşünüyorum. Eğer çalışma iznim olursa kızımın eğitimi için devlet liseleri ücretsiz midir ?

  1. Devlet okullarına gelen öğrencilerin aileleri ücretsiz bir şekilde ilkokula yazdırabiliyorlar diye biliyorum. Detaylarını göçmenlik danışmanlarından öğrenebilirsiniz.

 32. Merhaba, 4 ay boyunca Kanada’da dil eğitimi almaya gideceğim. Konaklama masrafımı tuttum ve aylık 800 $ ödeyeceğim. Sizden ricam aylık kişisel giderim( yemek,ulaşım vb) ne kadar olur. Yorum yapar mısınız?

  1. Kısa dönem için yapacağınız konaklamalarda uygun fiyatlı bir yer bulmanız biraz zor olabiliyor. Genelde uzun süreli kontrat yapmak istedikleri için, kısa süreli konaklamalarda uygun fiyatlı bir oda bulmanız zor gibi. Kanada’nın hangi bölgesinde olacağınızı bilmediğim için size ulaşım ve kişisel giderleriniz için bir yorumda bulunmam çokta gerçekçi olmayacaktır. Eğer ki Vancouver’a geliyorsanız yazımda bahsettiğim kriterleri baz alarak kendinize bir hesaplama yapabilirsiniz.

 33. Merhabalar kız arkadaşım ve ben Cornerstone International Community College’de 1 Year Canadian experiance programına gelmek istiyoruz. Aynı yerde konaklamak istiyoruz böyle olunca aylık giderlerimiz ne kadar olur ? Ayrıca program tanıtımında 4 ay part time 4 ay full time çalışma olanagı olduğu yazıyor burada işi kendimiz mi yoksa okul mu ayarlıyor ayrıca part time çalışırken hesaplı davranırsak ekstra paraya ihtiyaç duyar mıyız öğrenmek istiyoruz ?

  1. Seçmiş olduğunuz programın Digital Marketing, Hospitality Management ve International Business Management opsiyonları bulunmaktadır ve 1 yıldan daha fazla süreli olarak Kanada’da kalabilirsiniz. 1300-1500 Kanada Doları (bütün fatura ödemeleri dahil) arasında bir yer bulursanız ortalama her şey dahil aylık gideriniz kişi başı 1200-1300 Kanada Doları arasında olacaktır. Kanada’da iş bulmanız için okul her türlü imkanı sağlamaktadır. Başarılar dilerim

 34. Selam. Ben bigisayar mühendisliğinden mezun olur olmaz oğlumu göndermeyi düşünüyorum. Sanırım master programlarına kabul edilecek 3/4 diploma notunu tutturması oldukça zor. Eskiden professional engineering sınavları ve ek dersleri vardı tabii 1980 yılı falandı dersleri verince diploma denkliğiniz onaylanıyordu ve tabi bu göçmen onayı alınanlar içindi diye hatırlıyorum. Şimdi bende oğluma hem üniversite sonrası eğitim , master imkanı bu olmazsa da yüksek okul , community college vs gibi bir eğitim süreci ile çalışma ve vatandaşlık koşulları sağlayacak ekonomik destek sağlamayı düşünüyorum. Sizin master programına kabul sağlanmaz ise bir öneriniz ve olası bütçesi konusunda bilgi verme şansınız var mı?

 35. Merhabalar , Elektrik teknisyeniyim meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum 36 yaşındayım evliyim ve 2 oğlum var 10 ve 6 yaşlarında. kanadaya yerleşmek ve orada yaşamak istiyoruz bunun için ilk başta neler yapmamız gerekir. Is bulabilirmiyim nereye nasil basvuruda bulunmamiz gerekmektdir yâda nereden bilgi alabilirim bi öneriniz var mı . Ailece göçmen olarak gidebiliyor muyuz?

 36. Merhabalar.

  Ben iki aylık hanimeyim ve Doğum için Kanada Vancouver’da yapmak istiyorum. Belirtmiş olduğunuz sigortayı yaparak Doğumu yapabilir miyim birde 33. Haftadan sonra gelmeyi düşünüyorum çünkü çalışıyorum Türkiye’de ve o tarihten sonra ancak Doğum iznine çıkabilmiş olacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkürler,

 37. Merhaba eşim 2 yıllık tecrübeli Sosyal Hizmet Uzmanı ben de deneyimsiz Sağlık Yönetimi mezunuyum dilimiz orta düzeyde şu an geliştiriyoruz, dilimizi iyi düzeye taşıyınca Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmayı düşünüyoruz eğer kabul edilirsek orada mesleklerimizi icra edebilir miyiz?

  1. Kanada’da sağlık alanlarında genel itibariyle burada eğitim almanız isteniyor. Fakat yönetim alanında işleyiş nasıldır onu çok bilmiyorum. Başarılar dileriz.

 38. MERHABALAR;
  Admin bey kanada da öğrenciler için aile yanı konaklama en düşük ve en yüksek fiyatları ne kadardır.
  Bir öğrenci aylık olarak çalıştığı yerden kaç dolar alıyor beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  kolay gelsin.

  1. Merhabalar Emre, aile yanı konaklaması bakarken eğer ki araya aracı bir kurum dahil etmeden direkt olarak irtibat kurabilirsen çok daha uygun maliyetli bulabilirsin. Örneğin, Vancouver’da eğitim almak isteyen öğrencilere herhangi bir aracı dahil kurum etmeden ve kendimde insanlara ekstra bir yük olmasın diye bir ücret almadan çalıştığım ailelere yönlendiriyorum. Ortalama olarak 1 aylık 3 öğün aile yanı konaklama 850 Kanada Doları oluyor. Dolayısıyla en ucuz bulabileceğin tutar bu diyebilirim. (Normal kayıt ücretleri 200-250 Kanada Doları civarında değişebiliyor.)

   Çalıştığınız bölgenin minimum ücretine göre değişiklik gösterir en düşük kazancınız. Örneğin, British Columbia eyaletinde şu anki minimum saatlik ücret 13.65 Kanada Doları’dır.

 39. MERHABA : benim oğlum şuan vencouver de ICLAC DİL okulunda aile yanı konaklama yada tek kişilik oda kiralamaya yardımcı olurmusunuz . rezistanslar orada tek kişilikmi onların kiraları nekadar.

  1. Şule Hanım, eğer ki oğlunuz rezidansta kalıyor ise aylık gideri ciddi miktarları bulabilir diye tahmin ediyorum. Eğer ki uzun süreli kalacak ise Vancouver’da kendi odasını kiralamasını tavsiye ederim. Eğer ki nasıl ev kiralanacağı hakkında çok fazla bilgisi yok ise Cornerstone International Community College of Canada’da beni ziyaret edebilirse bende elimden geldiğince tavsiye vermeye çalışırım.

 40. Merhabalar önümüzdeki aylarda vancouverde gideicem 6ay kadar kalıcam o esnada çalışmak için çalışma izni nasil alabilirim

  1. Kanada’da ki güncel yasalara göre sadece dil eğitimi almak için gelen öğrencilerin yasal olarak çalışma izinleri bulunmamaktadır. Eğer ki Kanada’da hem eğitim alıp hem çalışmayı planlıyorsanız diploma programlarını incelemenizi tavsiye ederim. Diploma programları ile ingilizcenizi daha hızlı bir şekilde geliştirirken aynı zamanda maaşlı olarak çalışarak Vancouver’da yaşam masraflarınızı karşılayabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

 41. Merhaba
  Nişanlım ile birlikte Kanada’ya dil eğitimi almak için gelmeyi düşünüyoruz. En az 6 ay en çok 1 yıl bir programa katılabiliriz. Ben 41 yaşındayım, tr de işim var ve devam ediyor. sadece ingilizce akıcı konuşmayı geliştirmek için gelmek istiyoruz. çalışma, akademik ingilizce vs. gibi durumlara ihtiyacımız yok. buna göre hangi tür vize ve dil kursu türünü seçmeliyiz

  1. Merhabalar Murat Bey, Kanada’ya herhangi bir maddi kaygınız olmadan gelmeyi planlıyorsanız sizin için avantaj olabilir. Fakat ingilizcelerinizi akıcı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız burada hayata karışabileceğiniz programları tercih etmeniz gerekiyor. Yani bunlar da genel itibariyle diploma programlarıyla oluyor. Maddi kaygınız olmasa bile çalışabileceğiniz programları tercih ederseniz sizin gelişiminiz açısından çok daha sağlıklı olacaktır. İlerleyen dönemlerde daha ayrıntılı bir şekilde nedenlerini açıklayacağım bir yazı dizisi hazırlayacağım. Eğer ki aklınıza takılan bir soru olur ise yorum olarak tarafıma iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.