VANCOUVER HAKKINDA HERŞEY

Vancouver, Kanada denince belki de akla gelen ilk isimlerden biri oluyor. Nispeten Toronto ile birlikte dünyaya adını duyurmuş nadide bir şehir. 2010 yılında düzenlenen Kış Olimpiyatları’nın Vancouver’da düzenlenmesinin ardından şehir adeta durdurulamaz hale gelmiş. Özellikle Asyalıların yoğun ilgisiyle karşılaşan Vancouver günümüzde adeta Asya kıtasının simülasyonu haline gelmiş bulunmakta. Özellikle ikliminin yarattığı etki ve doğal güzellikleriyle cazibesini her geçen gün arttırmaktadır. Doğanın güzelliklerini hemen her anında hissettiren bu şehir ziyaretçilerine her anı değerlendirme fırsatı sunuyor.vancouver

Kış dönemlerinde kimi zaman uzun süren yağışları ile bazen can sıkıcı bir hal alsa da ülkenin diğer şehirleriyle kıyaslama yaptığınız zaman kendinizi şanslı hissediyorsunuz. Tabi ikliminin bu kadar güzel olmasını Victoria Adası’nın gelen soğuk deniz akıntısını kesmesi ve şehrin etrafını çeviren
dağların soğuk hava akımını kesmesiyle açıklanabilir. Diğer şehirlerden ufak bir örnek vermek gerekirse hava durumları sunumlarında bazı günlerde elinizle yüzünüze temas etmemeniz konusunda uyarılar verilmektedir. Çünkü soğuktan kendi kendinize yapışma riskiniz vardır ki böyle bir ülke de ılıman bir iklime sahip bir yerde yaşamak bulunmaz bir nimet oluyor sizler için.

İnsanların birbirlerine olan saygısı şehrin eğitim seviyesiyle eşdeğer düzeyde. Kütüphaneye girdiğinizde zaman zaman oturacak yer bulamıyorsunuz. Hani kütüphane diye bahsederken sakın 1-2 katlı ufacık bir binadan ibaret olduğunu zannetmeyin ki aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz mimariden rahatlıkla az biraz anlayabilirsiniz. Hatta işi o kadar abartmışlar ki sokakta yürürken binanın altına sığınmış “homeless” dedikleri evsiz kişilerin gecenin 4 ünde o soğukta kitap okurken bulabilirsiniz. Böyle bir ülkenin başbakanı da haliyle aşağıda izleyeceğiniz üzere bir o kadar hazır cevap ve sempatik olması şaşırtmıyor insanı.vancouver-halk-kütüphanesiHoşgörü demişken konuya biraz derinlemesine örneklerle inmek isterim ki gerçekten ilk gördüğümde baya bir şaşırmıştım. Mesela otobüs ile giderken şoför duraklara varış saatlerini denk getirmek için yol boş olsa bile bekliyor. Yarım saatte beklese kimse çıkıp itiraz edemez ya da tartışma çıkartmaz. Hatta otobüsten inerken herkes şoföre teşekkür edecek kadar ince.

Vancouver’da Gezilecek Yerler

Vancouver’da gezilecek yerleri sizlere kısaca sıralamak istedim ki liste kesinlikle bunlarla sınırlı değil. Şehrin her köşesinde bulabileceğin ferah okyanus kokusunu, gezerken iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Bu sebepten olsa gerek ki her yerde koşuya çıkıp spor yapan birilerine denk geliyorsunuz. Aşağıdaki listede yer alanlar açıkçası ün yapmış yerler oldukları için ilerleyen yazılarda keşfedilmemiş güzelliklerini de sizlerle paylaşacağım.  Artık ağaç bolluğundan doğada yer kalmamış olsa gerek ki binaların tepelerine kadar ağaç dikmişler.

Vancouver’a vardığınız zaman mutlaka görmeniz gereken yerleri aşağıda bulabilirsiniz ki ilerleyen yazılarımda hepsinden detaylı bir şekilde bahsedeceğim. Fakat tarihi yer düşkünleri için hayal kırıklığı yaratabilir. Çünkü geçmişi çokta eskilere dayanmayan Kanada’nın bildiğiniz üzere Kızıldereli tarihinden başka birşey bulamazsınız. Bunun dışında bazı bölgelerde eski çağlardan kalma dinozorların fosillerinin bulunduğu koruma altında bulunan yerlere rezervasyon ile gidebilirsiniz. Biraz uzak olduğundan daha gidecek vakit bulamadım ama umuyorum sizler için oraya da gideceğim. Tabi ki birbirinden farklı kültürlere hitap eden restoranları, kalitesine ve fiyatlarına göre değerlendirip birer birer sizlere bildireceğim ki geldiğinizde nerede ne yesem gibi sorularınızın cevaplarını rahatlıkla bulabilesiniz.

English Bayenglish-bay-vancouver

Stanley ParkStanley-Park-vancouverCapilano Bridgecapilano-suspension-bridge

Whistlerwhistler-vancouver

Rocky Mountainrocky-mountain-vancouver

Vancouver Victoria Adası victoria-island-vancouver

Lynn Canyonlynn-canyon-vancouver

Whytcliff Parkwhistler-vancouver

Grouse Mountaingrouse-mountain-vancouver

Deep Covedeep-cove-vancouver

Science World Museumscience-world-vancouverVancouver Aquariumvancouver-aquarium

Vancouver Harbour Center Look Outvancouver-harbour-center

Flyover Canadaflyover-vancouver

Gas Towngastown-vancouver

Quenn Elizabeth Parkqueen-elizabeth-park-vancouver

Kanada’ya yurtdışı eğitimi almak için gelen Türk öğrencilerine Vancouver ile ilgili rehber niteliğinde ayrı bir yazmayı düşünüyorum ki bizlerin çektiğini bizden sonra gelenler yaşamasın diye. Türkiye’den Vancouver’a gelen öğrencilerin veya ziyaretçiler için ufak bir şehir rehberi niteliğinde olacak yazıları gelecek olanlara ön bilgi olması için okumalarını tavsiye ederim. Umuyorum ki okurken heyecan veren ve Vancouver hakkında merak ettiklerinizi yanıtlayan bir yazı dizisiyle sizlerle olacağım. Son olarak bazı fotoğraflarını kullanmasına izin verdiği için Mika Yasuda’ya teşekkür ederim. Thank you Mika Yasuda for your allowance to use your some pictures .

18 thoughts on “VANCOUVER HAKKINDA HERŞEY

 1. Vancouver’da mı yaşıyorsunuz? e-mail yolu ile irtibata geçip daha fazla bilgi edinmek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Tolga Bey, aklınıza takılan soruları buradan iletirseniz diğer kullancılarımızında Kanada hakkında akıllarına takılan olası soruları cevaplama şansına da sahip olacağız. Anlayışınız için teşekkür ederim.

 2. Merhaba ben quebec eyaletinin belli meslek grupları için eleman ihtiyacı olduğunu okumuştum, acaba Vancouver ve bulunduğu eyaletinde böyle bir çalışması var mı ? Mimarlık son sınıf öğrencisiyim ve yüksek lisans düşünüyorum Kanada nasıl bir seçenek acaba fikriniz var mıdır ? Şimdiden teşekkürler yazılarınız bir Harika ! 🙂

  1. Merhaba Caner Bey, dürüstçe söylemek gerekirse yüksek lisanslar Kanada vatandaşı olmayan öğrenciler için inanılmaz pahalı. Bütçeniz müsait ise gayet tabi ki yüksek lisans kapıları size sonuna kadar açılacaktır diğer gerekli evraklarınızı da tamamladığınız takdirde. Eleman ihtiyaçları bölgeden bölgeye ve ihtiyaca göre değişiyor. IT sektörüne ciddi bir talep olduğunu söyleyebilirim Vancouver için fakat mimarlık alanında çok net bilgim olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Değerli vaktinizi ayırıp yazılarımı okuduğunuz için bende çok teşekkür ederim.

 3. Merhabalar, 14 ocak 2017 de vancouver a ingilizce öğrenimim için geleceğim. En az 6 ay kalmayı planlıyorum. Yazınız internette şans eseri karşıma çıktı. Fakat yazılarınıza hayran kaldım, inanılmaz derecede işime yarayacaklar. Sizden bayanlar için güzellik işlemlerini yaptırabilecekleri ucuz ve kaliteli olabilecek kuaför/güzellik salonu önerilerinizi de bekliyorum. Ve yemek konusunda biz türklerin damak tadına yakın restaurant önerilerinizi de bekliyorum.

  1. Merhabalar İpek Hanım, 6 ay boyunca çok keyif alacağınız zamanlar geçireceğinizin size garantisini verebilirim. Yemek konusunda İran ve Yunanistan yemek kültürleri bize çok yakın olduğu için İran restorantı olan Cazba’yı ve Yunan restorantı olan Stepho’s Souvlaki’yi tavsiye ederim. Eğer canınız lahmacun çeker kesinlikle Numero Uno Pizza’nın lahmacununu denemenizi tavsiye ederim.

 4. Merhaba,
  17 Eylül 2017 de EF in dil kursu için öğrenci vizesi ileTorontoya geliyorum.Forum donanım da uygun fiyatlı kolejlerden bahsetmişsiniz Toronto da bana önerebileceğiniz stajlı bir kolej varmı? Muhasebe Finans Denetiim üzerine eğitim almak istiyorum. Yok ise dil kursundan sonra Vancouver a gecebilirim. Kolej basvuru sırasında lisans diplomamı ve not çizelgemi sunmam yetiyormu? Muhasebe dışında sizinki gibi bilgisayar ile ilgili bir kolej programına katılırsam lisans diplomam yetermi ?İktisadi idari bilimler fakültesi mezunuyum.Kanadaya gelmeden önce bu basvurular için ne gibi evraklar tamamlamalıyım.Yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim. Volkan EREN

  1. Merhabalar Volkan, Kanada’ya yapacağın yolculuğunda sana şimdiden başarılar dilerim. Toronto hakkında çok fazla bilgim yok fakat Vancouver konusunda istersen sana yardımcı olabilirim. Kolej başvurularında genel olarak dil bilginin yeterli olduğuna dair IELTS veya TOEFL sınav skorlarını sunabilirsin. Eğer herhangi bir dil skorun yok ise okulun ingilizce seviye belirleme sınavına girerekte yabancı dilinin yeterli olduğunu ispatlayabilirsin. Türkiye’de ki lisans diploman senin için yeterli olacaktır kolej programlarına katılman için. Bölümünün, seçeceğin alan ile ilişkili veya bağımsız olması senin için bir problem yaratmayacaktır. Sadece vize başvurunda motivasyon mektubunda niye bu bölümde eğitim almak istediğini detaylı bir şekilde açıklamalısın.

 5. Merhabalar, Aralık ayında Kanada’ya 6-9 aylık bir sürede dil eğitimi almak için geleceğim, fakat Vancouver ve Toronto arasında kararsız kaldım. Başlangıçta aile yanında kalacağım, sonrasında daire kiralamayı düşünüyorum. iki şehir arasında kira bedelleri, yaşam koşulları, iklim koşulları arasında nasıl bir farklılık söz konusu? siz olsanız hangisini tercih ederdiniz, ilerleyen zamanlarda yarı zamanlı da olsa çalışma imkanım olabilir mi? Hukuk mezunu biri olarak kendimi hangi şehirde daha çok geliştirip, yüksek lisans yapma imkanı bulabilirim. şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  1. Merhabalar Ayşe, Kanada yolculuğunda sana şimdiden başarılar dilerim. Vancouver iklimsel ve doğal koşullar açısından açık ara avantajlara sahip. Ben zamanında Vancouver’ı tercih etmiştim ve yine bir tercih imkanım olsa yine Vancouver’ı seçerdim. Yaşam koşulları çok daha rahat iklimi dolayısıyla. Yaz ve kış turizmine de sahip olduğu için öğrencilerin iş bulması da çok daha rahat oluyor. Yüksek lisans için Kanada’nın her yerinde imkan bulabilirsin fakat master programları biraz pahalı malesef. Öncelikle ingilizcenizi geliştirmenizi size tavsiye ederim. Bunun içinde okul seçiminde çok dikkat edin ve araştırmanız kesinlikle acentalarla sınırlı kalmasın. Bire bir tecrübe edinen kişilerle özellikle görüşün. Kolay gelsin.

 6. Çok bilgilendirici bir yazı,Vancouver dan dün döndüm,yazdıklarınız çok faydalı oldu,ASNR toplantısı için gelmiştim.Kısa sürede orada yaşayanların çok şanslı olduğunu düşündüm.Doğa,şehircilik,hizmet sektörü muhteşem.

  1. Vancouver hakkında yazdıklarımın sizlere yardımcı olmasına çok sevindim Mürüvvet Hanım. Umuyorum ilerleyen zamanlarda da buralara gelme şansınız olur. Güzel sözleriniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

 7. Merhabalar. Ben Türkiye marmara bölgesinde yaşıyorum. 42 yaşındayım. Evli ve 2 çocuğum var 1. Oğlum 7 yaşında. 2. Kızım 2 yaşında. Eskişehir anadolu açık öğretim üniversitesi mezunuyum.
  1. 2 senelik halkla ilişkiler ve pazarlama
  2. 4 senelik çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri mezunuyum.
  15 seneden beri yabancı bir işletmede fransızlara ait dünyada bilinen ve zincir gıda fabrikaları olan bir şirkette meyve prepatı, sosu ve püresi üretiyorum hem vardiya sorumlusuyum hemde pişiriciyim işim bu.
  Doğayı gezmeyi , uzak doğu sporları ve kitap okumayı çok severim. Çocuklarımın eğitim ve sosyal geleceğini düşündüğüm için kanadanın bu şehrini düşünüyorum bu şehir çok hoşuma gidiyor. Ancak bu özellikler oraya göçmen olarak nasıl gelebilirim ne yapmam konusunda bana yol gösterebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  1. Merhabalar Doğukan Bey, Kanada’ya göçmen olarak gelmek istiyorsanız Türkiye’den express entry başvurusu yapabilirsiniz. Detayları ile ilgili olarak göçmenlik danışmanlarından yararlanmanızı tavsiye ederim. Çalıştığınız kişilerin IRCC numaraları olup kayıtlı danışmanlar olduğuna dikkat ediniz. Başarılar dilerim size.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.