MYKONOS HAKKINDA HERŞEY

Mykonos Hakkında

Yunan Adaları’nın en çok ilgi görenlerinden biri olan Mykonos; kırsal bölgelerinin göz alıcı güzellikleri, yel değirmenleri ve büyüleyici kumsallarıyla bu ilgiyi hak ettiğini her fırsatta göstermektedir! Uzun yıllardan beridir ada hayatının hareketli bir şekilde geçtiği Mykonos’ta, gece hayatının durmak bilmeyen eğlenceleri ve ıssız kumsallarıyla kafa dinlemek isteyenlerin yerleştiği bu adada aradığınızı her türlü şeyi bulabilirsiniz. Cennetin kollarından yer yüzüne düşen harika bir ada olan Mykonos, “uyandırılmak istemeyeceğiniz bir rüya gibidir” diyebiliriz. Burası uyumlu notaların değil uyumu olmayan notaların senfonisidir.

mykonos değirmenleri
Mykonos Değirmenleri

Tipik bir Yunan tarihinden alıntılarla mitolojik efsanelere sahip Mykonos, konumu itibariyle M.Ö. 5000 yıllarından beridir aktif yaşantıya sahiptir. Dolayısıyla Yunan Adaları’nın ticari ve kültürel olarak en gelişmiş destinasyonlarından biridir. Böyle geniş bir tarihe sahip olması günümüze keşfedilecek birçok noktayı taşımıştır. Bunlardan bir kısmına örnek vermek gerekirse; derleyicilerin toplantı alanları, Apollo sığınakları, Delianlar ve daha bir çok arkeolojik kalıntılarıyla Mykonos; güzelliğinin yanında tarihiyle de ziyaretçilerini büyülemeyi başarmaktadır.

Mykonos’ta Gezilecek Yerler

Beyaz badanalı evleriyle adeta yamacın eteklerine dizili büyülü bir labirenti andıran bu şirin adada, misafirlerine adeta görsel şölen sunmaktadır. Tabi bu labirentin temelinde 18. Yüzyıldaki korsan baskınlarını engellemek için tamamen savunma amaçlı yapıldığı bilinmektedir. Kaldırım taşlarıyla dizayn edilmiş şirin dar sokakları, otantik kafeler ve barları ile Mykonos sokaklarında salına salına gezerken kendinizi masallar diyarında hissedebilirsiniz.

mykonos-küçük-venedik
Küçük Venedik

Alefkhandra Mahallesi

Mykonos’ta gün batımını izleyebileceğiniz ve hayatınız boyunca unutamayacağınız manzaraları yaşatan harika bir yerdir. Venedik tarzı balkonları ile ünlü Alefkhandra Mahallesi’nin tepelerine sıralanmış yel değirmenleri de kasabaya bir başka hava katmaktadır. Adanın en eski şehri olarak bilinen Alefkhandra’da; Mykonos’un en eski kilisesini, halkbilimi müzesini ve şirin limanını görebilirsiniz.

mykonos-sokakları
Alefkhandra Mahallesi

Mykonos Arkeoloji Müzesi

Mykonos limanının yukarısında bulunan Mykonos Arkeoloji Müzesi; Rinia Antik Bölgesi’nde yapılan kazı çalışmalarıyla günümüze kazandırılan bir çok tarihi esere sahiptir. Kiklad modeliyle tasarımı yapılan düz çatısıyla alanın korunması sağlanmaktadır. Truva’nın çöküşünden İyonların yaşayışlarına kadar tarihin geniş bir bölümüne ışık tutan bu müze Mykonos’ta gezilip görülmesi gereken yerler arasında mutlaka yer almalıdır.

mykonos-arkeoloji-müzesi
Arkeoloji Müzesi

Ano Mera

Adanın kalbi olarak biline geleneksel Ano Mera Köyü yolu üzerinde bulunan şapellerin köye kutsal bir hava katması sağlanmıştır. Tourliani, Panagia ve Girit sembollerinden;  oyulmuş tahta barok demir perdesi, piskoposlara ait bir taht ve Floransa’dan 18. Yüzyılın sonralarına doğru getirilen minberini görme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bölgede hemen her yemekte tarçının kullanıldığı yöresel lezzetlerinden tadabilirsiniz.

mykonos-ano-mera
Ano Mera Köyü

Mykonos Plajları

Yunan Adaları arasında en çok plaja sahip adalardan biri olan Mykonos’ta, sizlere sunulan bir çok alternatif bulunmaktadır. Göz alıcı güzellikleri ve hareketliliğiyle bilinen Mykonos Plajları’nın keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Super Paradise Beach

Belki de Yunanistan’ın en güzel plajlarından biri olan Super Paradise misafirlerine muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Müzik ve eğlencenin hiç eksik olmadığı bu plajda kristal rengi deniz ve altın rengi plajın doğal güzelliğini doyasıya yaşayabilirsiniz. Super Paradise Plajı’na ulaşım oldukça kolaydır. İsterseniz taksi görevi gören botlarla, isterseniz de otobüsle plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım tercihiniz vaktinize göre değişiklik gösterebilir.

mykonos-super-paradise
Super Paradise Beach

Paradise Beach

Yunan Adaları arasında en bilinen plajlardan biri olan Mykonos Paradise Beach, çoğunluğunun gençlerin oluşturduğu ve haliyle eğlencenin doruklara ulaştığı plajlardan biridir. Ulaşımın nispeten daha rahat olduğu bu plajda eğlenmek istediğiniz ne varsa bulabilirsiniz.

Elia

Mykonos’un en uzun plajına sahip Elia şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Genel olarak şehir merkezine yakınlığından dolayı oldukça kalabalık olabilen Elia plajı misafirlerine; su kayağı, parasailing ve rüzgar sörfü gibi su sporlarını da yapabilmeleri için imkan sunabilmektedir.

mykonos-elias
Elia

Kalafatis

Eğer tamamıyla su aktiviteleriyle uğraşmak istiyorsanız Mykonos Kalafatis tam aradığınız mekandır. Su kayağı, scuba diving, rüzgar sörfü, jet ski ve aklınıza daha ne gelebiliyorsa bütün imkanları sunan bu plaja ulaşım oldukça kolaydır.

Megali Ammos Beach

Mykonos şehir merkezinden sadece 600 m uzaklıkta bulunan yürüyerek bile rahatlıkla ulaşabileceğiniz harika bir plajdır. “Büyük sahil” anlamına gelen Megali Ammos, diğer plajlara göre biraz daha rüzgarlı olabilmektedir. Otellerin ve geleneksel tavernaların sahilden sadece birkaç adım uzakta olan Megali Ammos’ta rahatlıkla sakinliğin tadını çıkartabilirsiniz.

Kapari Beach

Şehir merkezine oldukça yakın olan Kapari Plajı, Agios Ioannis Şapel’i yanında yer alan ve Mykonos’un en sakin plajlarından biri olarak bilinmektedir. Eğer sadece kafa dinleyip, doğanın keyfini çıkartmak istiyorsanız Kapari Plajı sizin isteklerinizi sonuna kadar karşılayacağından emin olabilirsiniz.

Dünya üzerindeki görülmesi gereken yerlerden sadece bir tanesi olan Mykonos’ta dilediğiniz gibi bir tatil geçirmek için oldukça fazla alternatif bulunmaktadır. İsterseniz doğanın keyfini sürebilir, isterseniz eğlencenin doruklarına ulaşabilir, isterseniz de adanın her tarafını karış karış gezip tarihi birikimize zenginlik katabilirsiniz. Eğer Mykonos’a gitmeyi düşünüyorsanız bir tatilden ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde araştırmadan yola çıkarsanız pişmanlık duyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.